Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2018, 00:00

Migaš rozbieha agrobiznis v Rusku

Bývalý politik dostal na farmu za tri milióny podporu zo strany Altajskej republiky.

V agrobiznise neznámej slovenskej spoločnosti Agro XXI. zo Zvolena, ktorú vlastní bývalý ľavicový politik a súčasný veľvyslanec Slovenska v Bielorusku Jozef Migaš, sa ešte vlani podaril veľký obchod v Rusku. S tamojšou firmou AltajProAgro totiž rozbehla spoluprácu na vytvorení spoločného agrárneho podniku v Altajskej republike.


Budúci poľnohospodársko-priemyselný komplex má sídliť v Maiminskej oblasti a jeho špecializáciou bude chov hovädzieho dobytka určeného na produkciu mäsa a mlieka. Súčasťou projektu za 210 miliónov rubľov (necelé tri milióny eur) má byť spracovateľský závod aj agroturistické centrum.


Dostanú štátne stimuly
Jozef Migaš, ktorý pôsobil od roku 2009 do roku 2014 ako veľvyslanec v Moskve, na otázky HN nereagoval. S jeho synom Jozefom Migašom mladším, ktorý je konateľom slovenskej agrofirmy, sa redakcii skontaktovať nepodarilo. Nie je tak známe, ako projekt napreduje, ani jeho detaily. Migašova firma zo Zvolena si síce v predmete podnikania ako hlavnú činnosť uvádza chov hospodárskych zvierat, ale nemá žiadnych zamestnancov a jej tržby za rok 2016 dosiahli iba 600 eur. Firma vtedy zároveň vykázala stratu takmer osemtisíc eur.


Slovensko-ruská investícia sa pritom teší oficiálnej vládnej podpore Altajskej republiky. „Z rozpočtu republiky budú investorom poskytnuté dotácie na nákup technológií, chovných zariadení a zvierat. Predpokladá sa, že v priebehu rokov sa počet dobytka v komplexe zvýši z 360 na 2 065 kusov,“

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.