Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2018, 00:00

Maják nádeje sa zamotal do machinácií medzi Ruskom a Kočnerom, čelí hrozbe konkurzu

Budova krízového centra je pritom svojou polohou v centre Bratislavy lukratívna.

Maják nádeje sa zamotal do machinácií medzi Ruskom a Kočnerom, čelí hrozbe konkurzu
Zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Bratislavské krízové centrum pomáhalo týraným ženám i matkám s deťmi. Pred dvomi rokmi sa však nezisková organizácia Maják nádeje zamotala do pavučín finančných machinácií medzi jej riaditeľom Pavlom Ruskom a kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom. Odvtedy charitatívna organizácia, ktorú v roku 2002 zakladala Nadácia Markíza spoločne s bratislavskou mestskou časťou Staré Mesto, čelila kvôli dlhom exekúciám. Kauze sa venoval aj nedávno zavraždený novinár Ján Kuciak.


Konkurz na obzore
Aktuálne Majáku nádeje hrozí rozpredaj majetku v konkurze. „Okresný súd Bratislava I začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Maják nádeje,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Katarína Bartalská. Uspokojenia pohľadávok sa pred súdom domáha bratislavská spoločnosť Vigi Trade. Tá sa vo februári 2016 tesne po svojom vzniku stala majiteľom dlhu neziskovky v celkovej výške 600-tisíc eur. Získala ich postúpením pohľadávok od dvoch Kočnerových firiem Inkasný servis a Správa a inkaso pohľadávok.


S majiteľom a konateľom spoločnosti Vigi Trade Jánom Vigašom sa HN nepodarilo spojiť. Firma ku konkurznému návrhu pristúpila po tom, čo vlani neuspela s exekučným titulom. Na základe záväzkov Majáka nádeje, ktoré pred notárom začiatkom roku 2016 uznal jeho šéf Pavol Rusko, sa totiž dražila lukratívna nehnuteľnosť v centre Bratislavy. Ide pritom o jediný majetok, ktorý organizácia vlastní. Podľa vypracovaného znaleckého posudku sa hodnota domu s priľahlým pozemkom na Karpatskej ulici odhadla na 710-tisíc eur. Taká bola aj štartovacia vyvolávacia cena v prvom kole dražby. Nehnuteľnosti do organizácie vložilo pri jej založení Staré Mesto za symbolických sto slovenských korún (3,32 eura). Po troch neúspešných kolách dražby napokon exekúciu zastavil vlani v októbri Okresný súd Bratislava I. Proti jeho verdiktu sa vtedy firma Vigi Trade neodvolala.


V likvidácii
Nezisková organizácia vlani v máji rozhodnutím súdu vstúpila do likvidácie. Jej likvidátorom je bratislavská mestská časť, v ktorej sídli. Stanovisko starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka k súčasnej situácii nie je známe. Aktuálne sa totiž nachádza v zahraničí. Právnik Jaroslav Pilát z advokátskej kancelárie Gunar Legal & Partners, ktorá radnicu zastupuje, hovorí, že informáciou o konkurznom návrhu z pera Vigi Trade zatiaľ nedisponuje. Rozbehnutú likvidáciu Majáka nádeje však hroziaci konkurz výrazne skomplikuje.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.