Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 00:00

Skyside získal podiel v Kláštornej cez Krúpu

Pri obchode s podielom v Kláštornej medzi pološtátnym fondom a Košičanmi nepriamo asistovala finančná skupina Pavla Krúpu Arca Capital.

Skyside získal podiel v Kláštornej cez Krúpu
Zdroj: KLÁŠTORNÁ

Známa minerálka Kláštorná z portfólia skrachovanej investičnej skupiny Skyside z Košíc posledných päť rokov zápasí s existenčnými problémami. Najprv úspešne preplávala reštrukturalizáciou, ale aktuálne jej hrozí konkurz, ktorý žiadajú jej zamestnanci pre nevyplatené mzdy. Firme pritom nepomohli ani milióny eur z eurofondov, podpora štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky či investícia od pološtátneho Slovenského rozvojového fondu. Ten do nápojovej firmy nalial 2,6 milióna eur a v rokoch 2009 až 2013 v Kláštornej vlastnil 40-percentný podiel.


Majetkovú účasť následne od fondu rizikového kapitálu odkúpila energetická firma Nova Energia zo skupiny Skyside. Zo zistení HN vyplýva, že sa tak stalo výmenou za stopercentné podiely v piatich fotovoltických elektrárňach zastrešených pod firmami ARB Trade, Satmont, Zetasolar, Obnoviteľné zdroje a Stovateam.


„Keďže investícia Slovenského rozvojového fondu do Kláštornej bola dočasná, pričom nedosahovala očakávané finančné výsledky, a tie mali negatívny trend, bol vykonaný exit. V rámci exitu bola exitová cena uhradená vo forme podielov v uvedených spoločnostiach,“ tvrdí pre HN firma Quadrica Private Equity, ktorá je správcom a manažérom Slovenského rozvojového fondu. V tom čase šlo o najväčšiu investíciu fondu. Dokonca pri tom prižmúril oči pri vlastnom pravidle, podľa ktorého do jedného projektu vloží maximálne 2,3 mil

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.