Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.04.2018, 00:00

Cyperské schránky chcú od štátu sto miliónov

V Prešove sa včera malo pojednávať v pokračovaní kauzy Veľký Slavkov.

Cyperské schránky chcú od štátu sto miliónov
Zdroj: TASR

Za údajne zmarené investície pod Vysokými Tatrami si žalobami z roku 2008 celkovo od štátu pýtajú takmer 100 miliónov eur. S úrokmi z omeškania by v prípade úspechu mohli dokopy vysúdiť až 180 miliónov eur. Taká je bilancia sporov medzi dvomi cyperskými schránkami Ermanno Trade & Invest Limited a Delmeza Limited na jednej strane a žalovaným Slovenským pozemkovým fondom.


Na Okresnom súde v Prešove sa malo v utorok pojednávať v jednej z celkovo troch žalôb za desiatky miliónov eur. Pokračovanie pozemkovej kauzy známej aj ako Veľký Slavkov sa však napokon posúva na nový termín. „Pojednávanie v danom spore bolo odročené na 21. jún 2018 a nebolo stanovené za účelom vyhlásenia rozhodnutia vo veci samej. V súčasnosti je vec v štádiu rozsiahleho dokazovania v zmysle procesných návrhov sporových strán,“ uvádza pre HN hovorkyňa prešovského súdu Ivana Petrufová. V spomínanom prípade ide o náhradu škody vo výške 60 408 875 eur s 8,5-percentným úrokom z omeškania až do zaplatenia, ktorá mala pôvodne vzniknúť investorskej spoločnosti AR Park. „Dôvodom odročenia pojednávania bolo predĺženie lehoty na predloženie a štúdium rozsiahlych listinných dôkazov, zabezpečených v konaní, na žiadosť sporovej strany,“ vysvetľuje Petrufová.


Čachre s pozemkami
Prípad siaha až do roku 2006, keď sa podtatranskí developeri začali zaujímať o lukratívne pozemky pod Tatrami. Spoločnosť AR Park sa totiž podieľala na veľkolepom developerskom projekte pod názvom OKKO G.E.R. v katastri obce Veľký Slavkov. K zmareniu investície malo dôjsť tým, že najprv jej Slovenský pozemkový fond údajne prisľúbil predať svoje pozemky pod Tatrami, no neskôr ich nečakan

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.