Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.05.2018, 00:00 Aktualizované dňa 08.05.2018 o 11:50

Záchrana levickej teplárne sa vracia na súd

Leven sa roky sporí s plynármi o desiatky miliónov eur.

Kauza spornej reštrukturalizácie levickej teplárne Leven ožíva. Späť do hry sa tak vracia štátny plynárenský gigant, ktorý firme spájanej s najsilnejším sponzorom politického hnutia 99 % Ivanom Weissom dodával plyn. Tepláreň a plynári sa pritom roky sporia nielen o dodávky plynu, ale aj o neplatenie faktúr zo strany Levičanov. Na ceste medzi Levicami a Slovenským plynárenským priemyslom preto vo vzduchu odhadom visí vyše 33 miliónov eur.


Od nárokov štátneho kolosu sa pritom Leven definitívne odstrihla v máji 2015, keď jej súd v Banskej Bystrici odklepol zoškrtanie dlhov. Plynári sa však na verdikt sťažovali u poslednej súdnej inštancie na Slovensku a uspeli. Ústavný súd totiž ešte v septembri 2016 rozhodol, že rozsudkom sudkyne Evy Mihálechovej boli porušené práva Slovenského plynárenského priemyslu. „Uznesenie Okresného súdu Banská Bystrica zrušuje a vec mu vracia na ďalšie konanie,“ konštatuje vo svojom náleze senát Ústavného súdu v zložení zo sudcov Sergeja Kohuta, Lajosa Mészárosa a Ladislava Orosza. Rozsiahlym prípadom reštrukturalizácie Leven, ktorá sa na istý čas preklopila na konkurz, sa preto opäť zaoberá prvostupňový súd. Kauzu tentoraz rozsekne sudkyňa Zuzana Antalová, ktorá svoju predchodkyňu Mihálechovú nahradila pre jej odchod do dôchodku.


O čo ide
Plynári sa vo svojom podaní proti odobreniu reštrukturalizačného plánu Leven sťažovali na viacero kontroverzií. Spochybňujú napríklad pohľadávky tajomnej firmy S&B Enhanced Finance zo Švajčiarska, ktorá trónila na čele veriteľského výboru pri ozdravení Leven. Jej údajnú pohľadávku vo výške 80 miliónov eur i vyrubenú zmluvnú pokutu 35 miliónov eur voči teplárni totiž považujú za fiktívne nároky.


Kým reštrukturalizačná správkyňa Zdenka Tökölyová Majerová nároky Švajčiarov uznala, konkurzný správca Jaroslav Bako astronomické pohľadávky poprel. „Z predložených dokument

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.