Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2018, 00:00

Spor SPP o dodaný plyn zastavila prokuratúra

Prokurátor nezistil naplnenie formálnych znakov trestných činov kladených za vinu obvinenej skupine 22 osôb.

Spor SPP o dodaný plyn zastavila prokuratúra
Zdroj: Reuters

Slovenský plynárenský priemysel roky dodával levickej teplárenskej skupine okolo spoločnosti Leven plyn zadarmo na základe predbežného opatrenia Krajského súdu v Bratislave. Stalo sa tak preto, lebo sa firmy pôvodne nevedeli dohodnúť na cene suroviny. Spory mali rozseknúť súdy, tie ich však riešia dodnes.


Stratené peniaze
Plynárom, ktorí v roku 2010 evidovali neuhradené faktúry za 20 miliónov eur, pritom reálne hrozí, že peniaze za dodaný plyn už nikdy neuvidia. Prípadom sa zaoberala i polícia, ktorá obvinila celkovo 22 osôb „pre pokračujúci zločin poškodzovania veriteľa a rôzne na toto konanie nadväzujúce formy účastníctva“. Trestné stíhanie napokon prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vlani v júli zastavil.


Ako fungoval teplárenský trojuholník v Leviciach
Leven a jeho dcérska firma Fortunae vyrábali teplo pre mesto Levice. Ceny pre levické domácnosti v tom čase patrili k najvyšším na celom Slovensku. A to napriek tomu, že Leven za dodávky plynu neplatila. Odoberala ho síce od Slovenského plynárenského priemyslu, ale následne základnú surovinu na výrobu tepla posúvala do prostredníka – spoločnosti T-Invest.

Tá plyn ďalej preposielala do Fortunae, ktorá od Levičanov inkasovala platby. T-Invest napriek príjmom od Fortunae neplatila faktúry za plyn od spoločnosti Leven a tá vďaka rozhodnutiu súdov zase nemusela platiť plynárom. Súd im totiž prikázal plyn do Levenu dodávať, ale zabudol povedať, za akú cenu. Časom sa však z levického trojuholníka začali financie vytrácať rôznymi smermi. HN teraz zrekonštruovali priebeh celého vyšetrovania.


Chronológia vyšetrovania údajných podvodov okolo levickej teplárne Leven
Jún 2010
– Trestné oznámenie na neznáme osoby podal an

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.