Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2018, 00:00

Poľské prístavy cielia na firmy zo Slovenska

Naši severní susedia momentálne intenzívne hľadajú zákazníkov.

Poľské prístavy cielia na firmy zo Slovenska
Zdroj: MN

Do rozvoja svojej infraštruktúry preinvestovali za posledné roky stovky miliónov eur a teraz konkurujú najväčším západoeurópskych námorným prekladiskám v Hamburgu, Rotterdame či Bremerhavene. Ich dynamický rast a narastajúci význam dokladá jedno štatistické číslo. Vlani cez morské prístavy na severe Poľska pretieklo 70 miliónov ton tovarov, čo je o dva milióny ton viac, než koľko prepravili tamojšie železnice. Logistické toky z a na Slovensko sú síce v súčasnosti zanedbateľné, v budúcnosti však pravdepodobne výrazne narastú.


Poliaci totiž v tuzemsku intenzívne hľadajú nových zákazníkov. „Keď sa na Slovensku opýtam, prečo vozia tovar cez Nemecko alebo Holandsko, odpoveď je jednoduchá – máme lepšie ponuky. Dnes však minimálne rovnako dobrú ponuku dostanú z poľských prístavov. V náš prospech navyše hovorí geografická poloha,“ hovorí Piotr Frackowiak – manažér železničnej divízie operátora Baltic Container Terminal, ktorý v prístave Gdyňa prevádzkuje historicky prvé kontajnerové prekladisko v Poľsku.


Poľské prístavy nepoznáme
Dôvod, prečo Poliaci hľadajú klientov pod Tatrami, ilustruje Frackowiak jednou historkou. Keď sa svojho obchodného partnera v Bratislave opýtal, ako prepravuje tovar do Švédska, dostal vraj jasnú odpoveď. „Normálne – z Br

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.