Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.06.2018, 00:00

Pellegrini tlačí na Ukrajinu, ktorá stopla dodávky železnej rudy pre U. S. Steel​

Kvôli meškajúcim dodávkam železnej rudy museli v U. S. Steel načas odstaviť aj jednu z pecí.

Pellegrini tlačí na Ukrajinu, ktorá stopla dodávky železnej rudy pre U. S. Steel​
Zdroj: TASR/František Iván

Stredoeurópske oceliarske fabriky závislé od dovozu železnej rudy z Ukrajiny a Ruska v posledných mesiacoch spozorneli. Z informácií HN totiž vyplýva, že produkciu ocele ohrozuje meškanie nákladných vlakov na ukrajinských železniciach.

Dodávky surovín tak oproti plánom naberajú výrazný časový posun, ktorý firmám spôsobuje vážne výrobné problémy. „Nedostávame včas dostatočné množstvo železnej rudy. Pokles nahradzujeme zo zásob, ktoré sme vytvorili v posledných rokoch. Výrobné kapacity sme zatiaľ nemuseli obmedziť, snažíme sa hľadať nové zdroje nákupu suroviny,“ tvrdí pre HN hovorkyňa skupiny Třinecké železiarne – Moravia Steel Petra Macková Jurásková. Ak sa situácia nevráti do starých koľají, z dlhodobého hľadiska to pre výrobu surového železa a ocele privodí fatálne následky. „Ohrozenie môže nastať predovšetkým v zimnom období, keď potrebujeme dovezenú surovinu najprv rozmraziť v rozmrazovniach, čo spomaľuje výrobný proces,“ spresňuje Macková Jurásková.

Pellegrini písal Po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.