Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2018, 00:00

Problémový pivovar čaká už tretí konkurz

Rožnavských pivovarníkov posielajú do bankrotu aktuálne daniari.

Problémový pivovar čaká už tretí konkurz
Zdroj: Archív HN

Iba pred dvomi rokmi vstal z popola. Najstarší slovenský minipivovar vtedy hroziaci krach odvracal reštrukturalizáciou dlhov. Odľahčenie záväzkov o vyše 2,6 milióna eur, zmena majiteľov a manažmentu však existenčné problémy spoločnosti Pivovar Kaltenecker nevyriešili.

Naposledy si v piatom najväčšom pivovare na Slovensku vydýchli začiatkom tohto roka. Rozpredaj majetku výrobcu pivných špeciálov v konkurze požadoval veriteľ Martin Paško z Kežmarku známy z manažovania pološtátneho fondu Fond Seed Capital.


Pivovar napokon s pomocou právnikov zo skupiny HMG Legal Paškovu požiadavku zvládol. Teraz mu však bankrot hrozí znova. „Okresný súd Košice I začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Pivovar Kaltenecker,“ uvádza v rozhodnutí sudkyňa Slávka Garančovská. V poradí tretí konkurzný návrh v krátkej histórii firmy pochádza z pera košických daniarov. Kaltenecker totiž na daniach aktuálne dlhuje vyše 43-tisíc eur. Sekera sa pritom postupne zvyšuje. Vlani v auguste bol daňový nedoplatok firmy zhruba polovičný. Vo verejných zdrojoch svietia i ďalšie dlhy rožňavských pivovarníkov. Spoločnosť, ktorá zamestnáva 14 ľudí, na sociálnych a zdravotných odvodoch dokopy dlhuje takmer 82-tisíc eur.

Záchranný plán, ktorý podniku v priebehu roka 2016 odklepli veritelia i košický súd, totiž stroskotal. „Vzhľadom na to, že sa dlžník dostal do omeškania s úhradou splátok stanovených v súlade so záväznou časťou schváleného reštrukturalizačného plánu, plán sa stal neúčinným voči viacerým veriteľom dlžníka,“ potvrdil pred časom pre HN reštrukturalizačný správca pivovaru Hajnalka Zöld zo spoločnosti I&R Konkurzy a reštrukturalizácie.


Nezn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.