Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.07.2018, 00:00

Beljajev expanduje. Pozerá sa po nemeckej fabrike

Popradskému podnikateľovi pri akvizícii konkurujú podniky z Číny a Česka.

Beljajev expanduje. Pozerá sa po nemeckej fabrike
Zdroj: Pavol Funtál

Akvizičný apetít železničných kráľov Alexeja Beljajeva a Michala Lazara neutícha ani po predaji 50-percentného podielu v ich vlajkovej lodi Tatravagónke Poprad do rúk logistickej skupiny Budamar. Čerstvým kapitálom posilnený európsky líder vo výrobe nákladných vagónov sa najnovšie usiluje o expanziu v Nemecku. Popradská Tatravagónka totiž figuruje ako jeden z troch vážnych kandidátov na vstup do krachujúcej vagónovej fabriky WBN Waggonbau Niesky. „Otázky nebudeme v tomto čase komentovať,“ odkazuje v mene topmanažmentu Tatravagónky jej hovorkyňa Petra Starovičová.

Vagonári z Popradu si v priebehu júna osobne prezreli závod, ktorý neďaleko nemecko-poľských hraníc priamo zamestnáva okolo 320 ľudí a ďalších zhruba 700 nepriamo. O tom, kto z potenciálnych investorov vagónku vo finančných problémoch ovládne, sa rozhoduje v týchto dňoch. O fabriku sa totiž začala veľká bitka. Začiatkom tohto roka konkurzný správca spoločnosti WBN Waggonbau Jürgen Wallner evidoval záujem až 45 podnikateľov z celého sveta. Postupom času sa ich počet zúžil na 13, do záverečných rokovaní sa napokon pretlačili iba traja možní kupci. Slovákom pritom konkuruje čínsky, štátom vlastnený, železničný gigant China Railway Rolling Stock Corporation.
 
Silní konkurenti
Koncern z Číny predstavuje pre Tatravagónku ťažkotonážneho súpera. Po celom svete zamestnáva približne 190-tisíc ľudí a je svetovou jednotkou vo výrobe koľajovej techniky. Číňania v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.