Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2018, 22:33

V kauze kontroverznej teplárne z Levíc zastavili trestné stíhanie

Slovenský plynárenský priemysel sa sporí s teplárňou o desiatky miliónov eur.

V kauze kontroverznej teplárne z Levíc zastavili trestné stíhanie
Zdroj: maps.google.com

Oficiálne sa pri jeho mene v obchodnom registri síce neobjavuje žiadna firma, neoficiálne sa však považuje za sivú eminenciu plynovej schémy okolo kontroverznej teplárne Leven z Levíc.


V trojuholníku spoločností Leven, Fortunae a T-Invest sa totiž roky strácal nielen plyn dodávaný Slovenským plynárenským priemyslom, ale aj časť platieb za teplo od tisícok levických domácností. Pre údajné machinácie mu preto polícia roky šla po krku. Biznismen Ivan Weiss bol dokonca istý čas spolu s ďalšími 21 ľuďmi obvinený zo zločinu poškodzovania veriteľa. Plynárenskému gigantu mala táto skupina rôznymi „trikmi“ spôsobiť škodu najmenej 22 miliónov eur. Zo zistení HN vyplýva, že trestné stíhanie je od vlaňajšieho júla zastavené. „Po preskúmaní celého vyšetrovacieho spisu prokurátor dospel k záveru, že je nepochybné, že konanie všetkých obvinených nemožno vyhodnotiť ako protiprávne konanie, a preto bolo potrebné vznesené obvinenie zastaviť,“ hovorí pre HN hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.


Podrobnú chronológiu celej kauzy HN zverejnili začiatkom júna. Slovenský plynárenský priemysel roky dodával levickej teplárenskej skupine okolo spoločnosti Leven plyn zadarmo na základe predbežného opatrenia Krajského súdu v Bratislave. Stalo sa tak preto, lebo sa firmy pôvodne nevedeli dohodnúť na cene suroviny. Spory, ktorých korene siahajú pred rok 2005, mali rozseknúť súdy, tie ich však riešia dodnes. Plynárom, ktorí v roku 2010 evidovali neuhradené faktúry za 20 miliónov eur

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.