Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2018, 08:41

Štátna firma kupuje dlh nemocníc za milióny

Spoločnosť Debitum získa stovky pohľadávok v hodnote takmer 200 miliónov eur.

Štátna firma kupuje dlh nemocníc za milióny
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Jednofarebná vláda Roberta Fica s ňou plánovala zaviesť systém jednej zdravotnej poisťovne, po novom ale poslúži pri oddlžovaní nemocníc. Štátna firma Debitum totiž vymaže časť dlhov v našom zdravotníctve.

Spoločnosť, ktorej 100-percentným akcionárom je rezort zdravotníctva, aktuálne od Sociálnej poisťovne kupuje balík 754 pohľadávok. Ide o staré sekery 18 zdravotníckych zariadení z celého Slovenska, ktoré na sociálnom poistení do 31. decembra 2016 dlhovali dokopy viac ako 194 miliónov eur.

Transakcia medzi štátnymi inštitúciami prihrá na účet poisťovne takmer 183,5 milióna eur. „Ide o jeden z krokov koncepcie oddlženia zdravotníckych zariadení schválenej uznesením vlády z 13. septembra 2017. Sociálna poisťovňa tak získa zdroje, ktoré boli doposiaľ viazané v pohľadávkach po lehote splatnosti,“ potvrdzuje pre HN hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Vládny kabinet vlani na ozdravný proces odklepol sumu 585 miliónov eur. Z toho 28 miliónov eur predstavuje návratná finančná výpomoc pre Národnú transfúznu služby na úhradu jej starých záväzkov.

Súkromníci sa nezapoja

Do oddlžovania sa mohli zapojiť všetky slovenské nemocnice. Reálny záujem prejavili zariadenia patriace pod štát či samosprávu – napríklad Národný ústav detských chorôb z Bratislavy, Fakultná nemocnica Trnava, Univerzitná nemocnica Bratislava-Ružinov či Sanatórium Tatranská Kotlina.

Súkromné nemocnice zo siete Svet zdravia finančnej skup

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.