Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2018, 00:00

Penťácke Vodochody získali nové kontrakty na lietadlá

Česká zbrojovka Penty odchádza z leteckej prehliadky na Britských ostrovoch s kontraktom na výrobu 22 kusov cvičných prúdových lietadiel. Vo vrecku má opcie na ďalších šesť.

Penťácke Vodochody získali nové kontrakty na lietadlá
Zdroj: Wikimedia Commons / ShinePhantom

Česká zbrojovka Aero Vodochody, ktorú vlastní finančná skupina Penta, sa vracia na svetový trh s ľahkými bojovými lietadlami. Najväčší výrobca lietadiel v Česku totiž ohlasuje kľúčové kontrakty na novú generáciu cvičného lietadla L-39 NG. Ide o nástupcu legendárnych strojov Albatros, ktoré po celom svete preslávila armádna akrobatická skupina Biele albatrosy z Košíc.


Prvé štyri prúdové podzvukové stroje si od Aero Vodochody začiatkom roka objednala armáda Senegalu. Počas najväčšieho leteckého aerosalóna v Európe vo Farnborough neďaleko Londýna pritom aviatickej firme pribúdajú ďalšie objednávky za desiatky miliónov eur. Portugalský poskytovateľ vojenských leteckých služieb SkyTech si od českej zbrojovky objednáva desať strojov s opciou na ďalších šesť. „Sme hrdí na to, že v nadväznosti na podpis kontraktu so Senegalom sme podpísali ďalšiu záväznú dohodu, ktorá nám zvyšuje počet objednávok na 38 lietadiel na dodanie medzi rokmi 2020 až 2022 a prichádza od medzinárodného zákazníka,“ hovorí k obchodu šéf Aero Vodochody Giuseppe Giordo. Druhým významným klientom je americká organizácia RSW Aviation, ktorá zaisťuje výcvik pre vojenských pilotov z celého sveta. Američania do svojho školiaceho strediska kupujú 12 kusov L-39NG. Okrem toho opačným smerom do Česka posielajú na modernizáciu svojich šesť starých Albatrosov, ktoré sa vo Vodochodoch prestali vyrábať v roku 1996. Cena nového cvičného stroja L-39NG sa pohybuje okolo sumy deväť miliónov eur.


Od subdodávok k oživeniu v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.