Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2018, 00:00

Problémy Via Chem Group siahajú aj k nám

Česká spoločnosť spájaná aj s Mariom Hoffmannom je u susedov podozrievaná z nekalých praktík.

Problémy Via Chem Group siahajú aj k nám
Zdroj: MAFRA/ PETR TOPIČ

Reštrukturalizáciu českej spoločnosti Via Chem Group, ktorá investovala do podielov vo viacerých firmách z chemického priemyslu, pozorne sleduje tamojšia prokuratúra a vyšetrovatelia. Celá kauza, v Česku známa ako konkurzná mafia, má pritom presah na Slovensko. Do portfólia kontroverznej firmy spájanej s údajnými hlavami zločineckej organizovanej skupiny, obvineným podnikateľom Petrom Sisákom a konkurzným správcom Ivom Halom, totiž spadali i podiely v chemičkách Setuza a Spolchemie.

Fabriky v minulosti priťahovali pozornosť najznámejších mien z podsvetia na čele so zastreleným bossom Františkom Mrázekom. A práve o tretinový balík akcií jedného z najväčších českých exportérov, obrovského chemického závodu Spolchemie z Ústí nad Labem, pred časom bojovala cyperská schránka Linkskaters. Tá má mimoriadne blízko k aktivitám slovenskej skupiny Istrokapitál a finančníka Maria Hoffmanna. „Nebudeme sa k tomu vyjadrovať,“ odpovedá hovorkyňa chemického holdingu Energochemica Anna Vojteková na otázku, či sa spoločnosť o akcie Spolchemie zaujíma.


Zoskupenie Energochemica ešte donedávna vlastnila anonymná firma Linkskaters z Cypru. Tá sa pred českými súdmi v roku 2016 žalobou prihlásila k vlastníctvu 29,5 percenta akcií podniku Spolchemie v nominálnej hodnote približne 14,8 milióna eur. Reštrukturalizačný správca spoločnosti Via Chem Group, advokátska kancelária AS Zizlavsky, ich totiž zapísala do súpisu majetku firmy bojujúcej o svoju záchranu. Zmluvy o ich vyvedení z aktív Via Chem Group označil insolvenčný správca za neplatný právny úk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.