Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2018, 23:44

Na východe krachuje strojárska značka Vukov

Firma dodávala časti montážnych liniek aj do Ruska.

Na východe krachuje strojárska značka Vukov
Zdroj: Vukov Extra

Pred 10 rokmi zachránil pred pádom známu strojársku fabriku z Prešova lukratívny subdodávateľský kontrakt do Ruska. Východniari pre tamojšieho výrobcu nákladných vagónov a tankov Uralvagonzavod dodávali moderné výrobné linky. V poslednom čase sa však na pokračovateľa tradície Výskumného ústavu kovopriemyslu, spoločnosť Vukov Extra, také šťastie neusmieva. Dodávateľ výrobných zariadení pre priemysel totiž v súčasnosti krachuje. „Okresný súd Prešov vyhlasuje konkurz na majetok dlžníka,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Alena Paveleková.


V podniku, ktorý dával prácu takmer 70 ľuďom, v stredu nikto nedvíhal telefón. Zo zistení HN vyplýva, že firma doplatila na štruktúru a objem zákaziek. Vukov v minulosti disponoval silným konštrukčným zázemím. Okrem výroby strojov a zariadení na základe projektovej dokumentácie dodanej klientom sa totiž spoločnosť pýšila vlastným vývojovým oddelením. Za kontrakty, ktoré Prešovčania sami navrhovali, skonštruovali a vyrobili, totiž pýtali vyššie sumy ako v prípade malosériovej výroby podľa dodaných výkresov.


Ústup pridanej hodnoty
Firmu však časom zasiahol odlev šikovných konštruktérov a dostatok nových na trhu nezohnala. Čerstvý vysokoškolský absolvent-konštruktér totiž na zaučenie potrebuje približne štyri až päť rokov. Vukov tak o svoju

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.