Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2018, 00:00

Súdy neriešia návrh na konkurz Remetovej Dúhy. Firmy si pýtajú státisíce eur

Firmu patriacu prešovskému podnikateľovi Miroslavovi Remetovi tlačia veritelia do konkurzu. Súdy si dávajú načas.

Súdy neriešia návrh na konkurz Remetovej Dúhy. Firmy si pýtajú státisíce eur
Zdroj: Archív HN

Od polovice februára leží na konkurznom súde v Bratislave návrh na konkurz na majetok stavebnej spoločnosti Dúha. Tá patrí prešovskému biznismenovi Miroslavovi Remetovi a okrem iných zákaziek razí pri Žiline najdlhší diaľničný tunel na Slovensku. Do konkurzu ju tlačí spoločnosť Solvet, ktorá si spoločne s ďalšími veriteľmi voči Dúhe nárokuje vyplatenie pohľadávok dokopy za necelý milión eur.


Aj keď mal súd podľa zákona rozhodnúť najneskôr do 15 dní, dosiaľ tak neurobil. Veriteľská firma Solvet pritom svoj návrh na požiadanie súdov viackrát dopĺňala a uhradila i súdny poplatok. Na verdikt však bez výsledku čaká už päť mesiacov. „S odkazom na ustanovenie zákona zákonný sudca požadované informácie nie je oprávnený poskytnúť. Vo veci sa koná v súlade s ustanoveniami zákona o konkurze a reštrukturalizácii a primerane postupom podľa ustanovení Civilného sporového poriadku,“ povedal hovorca Okresného súdu Bratislava I Pavol Adamčiak na otázku, prečo sudkyňa Katarína Bartalská o návrhu dodnes nijako nerozhodla.


Medzičasom pritom Dúha tromi splátkami v priebehu apríla vyplatila jedného zo svojich označených veriteľov. Spoločnosti Slovak Holding dlhovala okolo 97-tisíc eur a túto sumu jej uhradila po 57 dňoch od podania konkurzného návrhu.


Pri vymáhaní pohľadávok je postup firiem nasledujúci: Ak sa veriteľ nedohodne s dlžníkom, domáha sa vyplatenia pohľadávok po lehote splatnosti na súde. Súdy majú podľa zákona rozhodnúť do 15 dní. K tomuto kroku však nedošlo ani vlani, keď ten istý bratislavský súd začal voči Dúhe konkurzné konanie.


V ďalšej fáze zisťujú reálnu finančnú situáciu dlžníka – vyžiadajú si napríklad účtovníctvo úpadcu.


Storno na súde
K tomuto kroku však nedošlo ani vlani, keď ten

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.