Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2018, 00:00

Beljajev sa s Číňanmi bije o kúpu nemeckej vagónky

O krachujúcu Waggonbau Niesky má šéf Tatravagónky záujem dlhodobo. Chce v nej nové mzdové podmienky.

Beljajev sa s Číňanmi bije o kúpu nemeckej vagónky
Zdroj: Oliver Ondráš - OLO

O železničnú fabriku na východe Nemecka sa bijú ťažké váhy z tohto biznisu – najväčší európsky výrobca nákladných vagónov a svetová jednotka vo výrobe koľajovej techniky.

Súboj totiž zvádza slovenská skupina Tatravagónka s čínskym, štátom kontrolovaným gigantom China Railway Rolling Stock Corporation. Predaj krachujúcej továrne Waggonbau ide do finále, nový majiteľ mal pritom byť známy už v júli.

Na stole insolvenčného správcu už ležia iba dve ponuky – spod Tatier a tá z Ázie.

Je to po niekoľkýkrát, čo sa ocitla v insolvencii. My sme o Niesky mali záujem už v minulosti, keď naposledy menila majiteľa. Myslíme si, že má potenciál. Ponuku na prevzatie sme podali cez našu nemeckú spoločnosť, zvažujeme ich následnú fúziu,“ hovorí pre HN spolumajiteľ a predseda predstavenstva spoločnosti Tatravagónka Alexej Beljajev.

Poslankyňa OĽaNO Veronika Remišová hovorila o dotácii pre podnikateľa Beljajeva:

Strojárske zoskupenie formované slovenskou investičnou spoločnosťou Optifin Invest totiž pred šiestimi rokmi prikúpilo do svojho portfólia nemecký podnik ELH Eisenbahnlaufwerke Halle. A práve cez najmodernejšiu fabriku na vývoj a výrobu železničných podvozkov v Európe sa Slováci uchádzajú o novú akvizíciu.

Jednou z podmienok, ktorú si kladú, sú ústupky v kolektívnej zmluve. V preklade: Slováci chcú Nemcom škrtať platy. Šéf tamojšej odborovej organizácie IG Metall Jan Otto pre nemecké méd

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.