Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2018, 22:55

Pochybný podnikateľ v Česku neplatí mzdy

Jiří Kubíček pochybne zarobené peniaze investoval aj do výroby plastových okien v Handlovej.

Pochybný podnikateľ v Česku neplatí mzdy
Zdroj: Reuters

Podnikateľ Jiří Kubíček z Nitry si v Česku vyslúžil nálepku najzáhadnejší milionár v krajine. Za miliónové majetky vďačí svojej skupine WSM, ktorá predáva investorom údajne vysoko ziskové forexové roboty. Tie majú majiteľom zázračne zhodnocovať peniaze obchodovaním s cudzími menami a komoditami.


Práve Kubíčekov biznis model však vlani pritiahol pozornosť českej polície. Tá ho po necelom roku vyšetrovania v decembri 2017 obvinila z podvodu, čo samotný podnikateľ odmieta. Vyšetrovatelia sa však domnievajú, že predajom menových robotov maskuje takzvanú pyramídovú hru. Pri nej sa výnosy prvých klientov vyplácajú vkladmi ďalších a pre tých posledných pri páde pyramídy nič neostane. Detektívi odhadujú, že tisíce investorov z Česka, zo Slovenska, z Poľska, Maďarska či Ruska podnikateľovi takto zverili okolo 37 miliónov eur. „Vzhľadom na rozsah veci a účel trestného konania nie je v súčasnej dobe na mieste poskytovať bližšie informácie," konštatuje pre HN k aktuálnemu stavu prípadu prokurátor Boris Havel z Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe.


Svojský podnikateľ
Financie pritom podľa polície netiekli do transakcií s devízami či komoditami, ale obvinený biznismen za ne napríklad nakupoval reality či podiely v poľnohospodárskych firmách. A práve agrobiznis Jiřího Kubíčeka teraz dostáva prvé trhliny. Jednu z jeho potravinárskych firiem Uzeniny ze statku Mohelnice tlačia do konkurzu dvaja bývalí zamestnanci pre nevyplatené mzdy za necelých 7 500 eur. Pokus pracovníčky Evy Šmídovej a j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.