Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2018, 00:00

Krupinský závod sa stále trápi s problémami

Spoločnosť, ktorá vyrába odmínovacie zariadenia na export, prešla len nedávno zmenou majiteľa.

Krupinský závod sa stále trápi s problémami
Zdroj: WAY INDUSTRIES

Slovenský výrobca odmínovačov Božena, ktoré poznajú armády v 35 krajinách sveta, zápasí i po nedávnej zmene majiteľa s nedostatkom hotovosti. Naznačuje to „sekera“ krupinskej fabriky na sociálnom poistení. Tamojšia spoločnosť Way Industries totiž už tri mesiace za sebou neuhrádza za svojich zamestnancov odvody do Sociálnej poisťovne. Podlžnosť firmy na poistnom sa tak aktuálne šplhá cez 121-tisíc eur.

"V žiadnom prípade nehrozí podniku predlženie. So Sociálnou poisťovňu máme dohodnutý a podpísaný splátkový kalendár. Ide o štandardný proces štrukturovania cash flow firmy. Väčšina dodávok je totiž sústredená do 3 .a 4. štvrťroku roka. Okrem toho musí podnik počítať aj s rôznym zdržaním na strane zákazníka ako napríklad oneskorené otvorenie akreditívu alebo omeškaná expedícia tovaru," hovorí pre HN šéf a väčšinový majiteľ Way Industries Jozef Marinič.

Strojárne aktuálne čakajú napríklad na platbu za náhradné diely pre arabského zákazníka v hodnote 1,1 milióna eur. Firme sa o dva mesiace oproti plánu posnula i dodávka štyroch odmínovačov. "Náklady vždy prirodzene predchádzajú tržby. Na tieto výrobky sme museli nakúpiť materiál a subdodávky, zaplatiť energie, mzdy a ostatné náklady. V 11. a 12. mesiaci by sme mali mať cash flow v značnom prebytku," spresňuje Marinič.

Dlhy sa opakujú
V minulosti sa však podobná situácia zopakovala už niekoľkokrát. Krupinskí strojári však vždy nedoplatky voči Sociálnej poisťovni dorovnali. Odborový predák Ján Špurnay existenčné problémy podnik

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.