Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.09.2018, 00:00

Podnikateľovi z východu padá biznis v energetike

Spoločnosť Malico sa snažila ozdraviť v reštrukturalizácii. Pre s omeškaním uhradenú faktúru napokon skončila v konkurze.

Podnikateľovi z východu padá biznis v energetike
Zdroj: Dreamstime

Investičná stratégia „kúpiť energetickú firmu v problémoch a následne reštartovať jej biznis“ bardejovskému podnikateľovi v energetike Mariánovi Jančošekovi príliš nevychádza. Pre spory o vlastníctvo pozemkov mu aktuálne krachuje bioplynová stanica spoločnosti MM Energ v Sačurove na východe Slovenska. V konkurze pritom po nezdare s ozdravením parkuje i ďalší z jeho energetických podnikov Malico. „Bioplynová stanica v obci Koš fungovala relatívne normálne s tým, že nám sa tam prihlásili nejaké pohľadávky, s ktorými sme v čase, keď sme spoločnosť kupovali, nepočítali.

Dohromady šlo o takmer 300-tisíc eur,“ hovorí pre HN konateľ a spolumajiteľ spoločnosti Malico Marián Jančošek. Skupina okolo Bardejovčana do firmy v existenčných problémoch vstúpila ako nový investor koncom roku 2015. V ohrození sa totiž bioplynka neďaleko Prievidze ocitla po tom, čo rozhodnutím regulačného úradu prišla za celý rok 2015 o doplatok na výrobu zelenej energie. Po roku, počas ktorého zdroj zelenú energiu nevyrábal, sa noví vlastníci rozhodli technológiu oživiť. Koniec produkcie tepla a elektrickej energie z živočíšneho a rastlinného odpadu pritom znamená likvidáciu biologických procesov v zariadení. Ich naštartovanie je časovo náročný proces a vyžaduje si finančnú injekciu vyše stotisíc eur.


Pokus o záchranu stroskotal
Z rokovaní medzi Malico a financujúcou bankou OTP následne vyplynula požiadavka na reštrukturalizáciu jej dlhov. Banka totiž na výstavbu elektrárne jej pôvodným majiteľom požičala približne 3,3 milióna eur, pričom ich celková investícia do zariadenia sa vyšplhala až na 4,3 milióna eur. Firma pritom v súčasnosti bankárom z OTP dlhuje takmer 3,7 milióna eur. V marci tohto roka preto prešovský súd povo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.