Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2018, 15:35 Aktualizované dňa 13.09.2018 o 15:57

Poórove opravovne pomohol nakopnúť Azerbajdžan

Opravovne rušňov vo Zvolene dúfajú, že úspech zákazky bude pokračovať. Fabrika mala v posledných rokoch problém so zákazkami.

Do Železničných opravovní a strojární Zvolen, ktoré väčšinovo ovláda skupina okolo trnavského veľkopodnikateľa Vladimíra Poóra, merali trasu dlhú tritisíc kilometrov. Päť dieselových lokomotív najprv loďou prekonalo Kaspické more a cesta po koľajniciach im na stredné Slovensko trvala 10 týždňov.

Zvolenčania totiž pred časom získali lukratívny miliónový kontrakt od štátneho železničiarskeho molocha z východu Európy. Teraz zvolenská fabrika posiela opačným smerom do Baku dve kompletne zrekonštruované a modernizované lokomotívy.

Na ďalších troch tamojší strojári pracujú. „Robíme generálnu opravu piatich rušňov typu ČME 3 pre štátne Azerbajdžanské železnice. Predpokladáme, že ak zákazník bude spokojný s našou prácou, tak projekt bude pokračovať ďalej. Je to významný kontrakt, na našich tržbách sa podieľa viac ako 20 percentami,“ hovorí pre HN generálny riaditeľ spoločnosti ŽOS Zvolen Roman Palaj, s tým, že výšku obchodu nezverejňuje.

Z Azerbajdžanu na Slovensko síce pätica rušňov prišla po vlastnej osi, ale pre dezolátny technický stav neboli schopné samostatného pohybu. Vo Zvolene preto vďaka pozitívnej referencii cítia veľkú šancu na ďalšiu spoluprácu.

Na železniciach v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu totiž jazdí okolo päťtisíc takýchto lokomotív, ktoré si skôr či neskôr vyžiadajú generálnu opravu. Tá je totiž finančne omnoho výhodnejšia ako nákup úplne nových strojov.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.