Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.09.2018, 00:00

Recyklačná firma vzala milióny od Únie a nevyrába

Firma dostala 12 miliónov eur, nový vlastník napriek tomu musí technológie rozbiehať nanovo za státisíce.

Recyklačná firma vzala milióny od Únie a nevyrába
Zdroj: Recycentrum

Problémová recyklačná fabrika Recycentrum v Snine, okolo ktorej krúžia nielen úradníci z Bruselu, ale i českí a slovenskí vyšetrovatelia, stále nevyrába. Na jej výstavbu a technológie pritom envirorezort pod vedením SNS okolo roku 2010 priklepol takmer 12 miliónov eur z eurofondov. Zo zistení HN pritom vyplýva, že investíciu do fabriky financoval jej pôvodný vlastník, prešovský podnikateľ Peter Leškovský, pomocou miliónov eur z nesplatených úverov z vytunelovanej českej nebankovky Metropolitní spořitelní družstvo.


Spoločnosť Recycentrum napokon pred dvomi rokmi zmenila majiteľa. Nový akcionár Matej Benický následne podnik zachraňoval škrtaním jeho dlhov. Na výplatu exekúcií a opätovný rozbeh nefunkčnej recyklačnej linky minul stovky tisíc eur. Závod meniaci staré plasty na nové časom získal veľkého odberateľa z Nemecka, zamestnal 20 ľudí a rozbehol výrobné linky. Tie však nevyrábajú, dôvodom je hmyz, ktorý znehodnotil už hotové fólie a firma tak dočasne stratila odberateľov.


Recycentrum, ktorý sa v minulosti volal J&M Consulting, navyše nutne potrebuje funkčné výrobné zariadenia, pretože tie pôvodné nakúpené minulým vlastníkom za eurofondové prostriedky nefungujú. S ich obstaraním pomáha spriaznená spoločnosť Recyplast Snina. Tá nedávno rozbehla tender na dodanie pracej linky v odhadovanej hodnote okolo 1,6 milióna eur. Verejné obstarávanie na dodávku pôvodných technológií cez eurofondy za vyše 10 miliónov eur pritom vyhralo konzorcium spoločností Benzinol Slovakia a Pozemné stavby SC zo sféry vplyvu seneckého podnikateľa Martina Čepela.


Prostredníci pritom mali vytendrované technológie nakúpené ešte skôr, ako sa verejné obstarávanie vôbec rozbehlo. Medzi ne patrí napríklad od rok

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.