Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2018, 00:00

Liehovar z Popradu skoro doplatil na 49 eur

Pálenicu amerického Slováka Otta Žižáka takmer zlikvidovalo 49 eur na dani.

Necelých päť litrov neoznačeného alkoholu bez kolkov a daňová škoda vo výške 49 eur. Tak vyzerá delikt, za ktorý pyká newyorská firma Brooklyn Fiscal Management a jej slovenská pobočka stratou biznisu. Firme podnikajúcej s ovocnými a obilnými destilátmi v bio kvalite totiž Colný úrad v Prešove odňal pred dvomi rokmi licenciu na distribúciu alkoholu.


Boj o biznis
Na postup úradníkov a porušovanie zákonov sa teraz popradský výrobca prémiových páleniek sťažuje na súdoch. „Na Najvyššom súde je podaná kasačná sťažnosť. Nemôžem sa zmieriť s poškodením mena a likvidáciou firmy. Úrady zlikvidovali americkú firmu, keď ignorovali predložené dôkazy. Miera zavinenia absolútne nezodpovedá udelenému trestu,“ hovorí pre HN majiteľ americkej spoločnosti Brooklyn Fiscal Management a jej slovenskej pobočky Otto Žižák.


Pri kasačnej sťažnosti ide o mimoriadny opravný prostriedok a podáva sa proti právoplatnému rozhodnutiu krajského súdu. Rodák z malej dedinky Bodruža pri Svidníku za totality emigroval do zámoria, kde sa časom ako podnikateľ v elektrotechnike a realitách presadil vo veľkom biznise. Časť kapitálu zarobeného za veľkou mlákou pritom investoval na rodnom Slovensku. Do liehovaru pod Tatrami v Poprade a aktivít s ním spojených nalial z vlastných zdrojov takmer milión eur. Časť produkcie liehovaru pritom vyvážal do Spojených štátov amerických. Škodu spôsobenú stra

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.