Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.09.2018, 00:00

Slováci chystajú návrat do Česka

Podnikatelia Ladislav Krajňák a Juraj Kamarás majú po 10 rokoch získať akcie farmafirmy Sevapharma. Počíta s tým reštrukturalizačný plán.

Slováci chystajú návrat do Česka
Zdroj: Reuters

Do farmácie sa košický tandem veľkopodnikateľov Ladislav Krajňák – Juraj Kamarás zahryzol koncom roku 2002. Vtedy Košičania kriesili v konkurze zaparkovanú štátnu fabriku Imuna v Šarišských Michaľanoch. O tri roky neskôr sa už pod novou hlavičkou Imuna Pharm pustili do veľkých akvizícií. Nákup konkurenčnej českej farmafirmy Sevapharma vykopol biznis Slovákov s liekmi o poschodie vyššie. Z Prahy sa totiž na východ Slovenska sťahovalo takmer celé výrobné portfólio zahraničného konkurenta a následne firmu predali. Po vyše 10 rokoch sa však duo východniarov do pražského podniku vracia späť.

S premenou časti pohľadávok ich firiem CTY Group a Modřany Power na akcie počíta reštrukturalizačný plán českej farmafirmy, ktorá od začiatku roka bojuje s existenčnými problémami. „Nedá sa povedať, že plánujeme v Sevapharme ďalej investovať. Skôr nevzdávame nezmyselný boj s českým ministerstvom zdravotníctva o predaj výrobku Immodin v Českej republike a o jeho registráciu,“ vysvetľuje pre HN podnikateľ Ladislav Krajňák dôvody majetkového vstupu do spoločnosti Sevapharma.


Odloženie verdiktu
Jej súčasným stopercentným akcionárom je rodina Šťastných z Prahy, ktorá akcie Sevapharmy kúpila od slovenskej Imuna Pharm v roku 2007. Zmena akcionárskej štruktúry farmaceutickej fabriky v problémoch sa však zatiaľ odkladá. Pondelková schôdza veriteľov sa totiž k hlasovaniu o záchrannom pláne farmafirmy v dlhoch pre rozhodnutie prítomného samosudcu Pavla Janouta napokon nedostala. Definitívny verdikt veriteľov, ktorým podnik dokopy dlhuje okolo 13,5 milióna eur, sa tak odkladá o n

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.