Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.09.2018, 00:00

Mubea v Kežmarku preinvestuje milióny

Kežmarok sa plní investormi, samospráva preto rozširuje tamojší priemyselný park.

Od leta avizuje rodinný automotive holding Mubea z Nemecka výstavbu svojej prvej fabriky na Slovensku. Priamo pod Vysokými Tatrami preinvestuje 51 miliónov eur a zamestná päťsto ľudí. S príchodom nového investora do Kežmarku sa zároveň naplní kapacita tamojšieho priemyselného parku. Preto sa po desiatich rokoch od jeho otvorenia výrobný areál Pradiareň rozšíri. Samospráve na dobudovanie parku rezort hospodárstva posiela takmer 2,3 milióna eur.

„Keďže nám investori zaplnili všetky dostupné kapacity v meste, tak sme vládu požiadali o dotáciu na priemyselný park. Poskytnuté zdroje poslúžia na jeho rozšírenie a zvyšovanie zamestnanosti v okrese,“ hovorí pre HN primátor Kežmarku Ján Ferenčák s tým, že „v druhej etape sa sprístupní plocha viac ako 10 hektárov, čo je priestor na realizáciu stredne veľkej investície“. Od roku 2016, keď vláda zaradila okres Kežmarok medzi najmenej rozvinuté okresy na Slovensku, s podporou takzvaného akčného plánu vzniklo v regióne viac ako tisíc nových pracovných miest.


Nezamestnanosť výrazne klesla
Zo štatistík pritom vyplýva, že kým v roku 2016 tento okres zápasil s mierou nezamestnanosti vyššou ako 20 percent, ku koncu augusta tohto roka bol ukazovateľ pod hranicou 14,5 percenta. Za dva roky sa z evidencie nezamestnaných vytratilo takmer tritisíc ľudí. „Za posledných päť rokov sa podarilo pre investorov v podstate každý rok vytvoriť také podmienky, že sa rozhodli realizovať svoje investície práve v meste Kežmarok. Ide napríklad o spoločnosti Treves, Deltrian či Hengstler. Zároveň zvýšili kapacity i miestni malí a strední podnikatelia a tunajší veľkí potravinárski producenti,“ dodáva Ferenčák. V neďalekej obci Veľká Lomnica pritom v budúcnosti vyrastie konkurenčný priemyselný park s rozlohou okolo 57 hektárov. Pôdu si v ňom pripravuje ako jeden z prvých investorov nemecko-slovenská zlievareň

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.