Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.10.2018, 00:00

Penta v Poľsku „očistí“ svoju sieť nemocníc

Česko-slovenská finančná skupina vlastní viac ako 70 percent akcií spoločnosti EMC Instytut Medyczny.

Penta v Poľsku „očistí“ svoju sieť nemocníc

V susednom Poľsku im patrí pozícia trhovej jednotky. Prevádzkujú tam 11 nemocníc a 18 kliník. V opatere majú viac ako jeden milión pacientov. Najväčší súkromný prevádzkovateľ zdravotníckych zariadení v krajine, v ktorej česko-slovenská investičná skupina Penta vlastní približne 71 percent akcií, však bojuje s narastajúcimi dlhmi. Spoločnosť EMC Instytut Medyczny preto teraz čaká ozdravovacia kúra.

„Predstavenstvo spoločnosti začalo skúmať strategické možnosti na posilnenie finančnej situácie spoločnosti s cieľom jej ďalšieho rozvoja vrátane znižovania aktuálneho dlhu, nevynímajúc jeho konsolidáciu či kapitalizáciu, ako aj získanie dodatočného financovania,“ uvádza nemocničná firma EMC v hlásení pre Burzu cenných papierov vo Varšave, kde sú kótované jej akcie.


Poľskej jednotke sa totiž napriek rapídnemu rastu tržieb nedarí vyhrabať z červených čísiel. Kým v roku 2014 utŕžila necelých 57 miliónov eur, vlani jej tržby atakovali hranicu 73 miliónov eur. Kumulovaná strata spoločnosti však iba za posledné štyri roky dosiahla sumu vyše osem miliónov eur. „Sieť nemocníc EMC je v stabilnej finančnej kondícií, jej tržby rastú a zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi sa pohybuje okolo troch až štyroch percent. Súčasný negatívny čistý zisk je zapríčinený regulačným prostredím v poľskom zdravotníctve, najmä zmenami v platbách od zdravotnej poisťovne a celkovom zazmluvňovaní nemocníc,“ vysvetľuje príčiny strát hovorca Penty Gabriel Tóth.


Zmažú dlh voči akcionárovi
Pod negatívne hospodárske výsledky firmy sa podpisujú i masívne investície – napríklad do rekonštrukcie budov či nákupu zdravotníckej techniky.


EMC tak zápasí s relatívne vysokou mierou zadlženia. Z finančných výkazov spoločnosti za rok 2017 vyplýva, že dlhové zaťaženie vlastného kapitálu je vyššie ako jedna. Ukazovateľ pritom hodnotí rovnováhu medzi záväzkami a vlastnými finančnými zd

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.