Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2018, 00:00

Slovenská firma bojuje s českými úradmi

Farmaceutická fabrika Imuna Pharm nemôže v Česku predávať svoju vakcínu. V rukách drží dve protichodné rozhodnutia.

Keď koncom roku 2005 tuzemská farmafirma Imuna Pharm kupovala českého konkurenta Sevapharma, do svojho portfólia si pričlenila aj výrobu vakcín. Novou akvizíciou k jej vlastným produktom tak pribudol aj kľúčový liek Immodin. V susednom Česku však vakcína používaná pri poruchách imunitného systému už niekoľko rokov pacientov nelieči. Lieku totiž chýba súhlas úradov s jeho využitím pri liečbe chorých. Immodin preto lekári v Česku pacientom nepredpisujú a v lekárňach sa nepredáva. Jeden z lídrov farmaceutickej výroby na Slovensku od roku 2014 prehráva byrokratický boj s tamojším rezortom zdravotníctva o udelenie potrebných licencií.

Byrokratické prekážky
Ako paradox však vyznieva fakt, že to isté ministerstvo vydalo dve rozhodnutia, ktoré si navzájom odporujú. Jedno pochádza z pera vtedajšieho šéfa rezortu Miloslava Ludvíka. Minister ním vyhovel odvolaniu Slovákov voči zamietnutiu ich žiadosti a vrátil ju späť na opätovné posúdenie. Spoločnosť Imuna Pharm však napokon neuspela ani na druhý pokus. „V prvom stanov

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.