Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2018, 00:00

Legendárna zbrojovka po rokoch zložila zbrane

Nastupujúca eseročka neprevzala ani jeden projekt pôvodného Kerametalu.

Legendárna zbrojovka po rokoch zložila zbrane
Zdroj: TASR/Marko Erd

Exportom do celého sveta preslávil meno slovenských zbrojárov. Bývalý podnik zahraničného obchodu Kerametal Bratislava mal v portfóliu napríklad húfnice Zuzana či obrnenec Aligátor. No kedysi jeden z najrenomovanejších obchodníkov so zbraňami po desiatkach rokov v biznise skončil v konkurze. Časť biznisu akciovej spoločnosti Kerametal na seba prevzala rovnomenná firma Kerametal – spoločnosť s ručením obmedzeným. „Táto spoločnosť bola založená, aby pre utlmenie činnosti akciovej spoločnosti neprišli jej zamestnanci o prácu,“ vysvetľuje konateľ firmy Igor Junas. Nový Kerametal však začína prakticky od nuly.

Bývalý podnik zahraničného obchodu Kerametal Bratislava od roku 1970 reprezentoval to najlepšie zo slovenského zbrojárenského priemyslu. Predával a neskôr i modernizoval a vyvíjal viaceré obranné systémy. Kedysi jeden z najrenomovanejších obchodníkov so zbraňami však po desiatkach rokov v biznise definitívne končí. „Okresný súd Bratislava I začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Kerametal akciová spoločnosť,“ uvádza v rozhodnutí sudkyňa Katarína Bartalská. Predseda predstavenstva Kerametal Igor Junas tento krok zdôvodňuje tým, že firma „naplnila podmienky zákona o konkurze a reštrukturalizácii a bola povinná na seba podať návrh na konkurz“.


Vlastné imanie podniku sa totiž prepadlo na mínus 1,7 milióna eur. Vo všeobecnosti záporná hodnota ukazovateľa indikuje, o koľko prevyšujú záväzky firmy jej majetok. Do mínusových hodnôt stiahli vlastný kapitál Kerametalu vykázané účtovné straty z posledných štyroch rokov. Pri takmer nulových tržbách kumulovaná strata akciovky za toto obdobie presiahla mínus šesť miliónov eur. Firma pritom od roku 2011 svoje podnikanie utlmuje. Vtedy ešte reálne utŕžila 4,6 milióna eur pri celkovej strate 1,2 milióna eur.

Kríz

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.