Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2018, 23:13

Charita zrejme odvráti dlh po biznise Kočnera

Bratislavská mestská časť Staré Mesto roky bojuje o majetok krízového centra Maják nádeje. To kedysi pomáhalo týraným ženám i matkám s deťmi.

Charitatívna organizácia na pomoc ľuďom v núdzi vedená jej šéfom Pavlom Ruskom sa zaplietla do čudných transakcií s firmami napojenými na kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera. Kočner je v súčasnosti obvinený z viacerých trestných činov a od júna sedí vo vyšetrovacej väzbe. Na Ruska zase na slobode dohliada súd. Na konci ich pochybných obchodov vyrobili neziskovej organizácii Maják nádeje údajný 600-tisícový dlh. Jeho súčasný majiteľ, bratislavská spoločnosť Vigi Trade, sa preto od marca domáhala rozpredaja majetku krízového centra v konkurze. Hrozbu však Maják nádeje s pomocou súdov odvracia.


„Okresný súd Bratislava I návrh na vyhlásenie konkurzu v celom rozsahu zamieta,“ konštatuje v rozhodnutí sudkyňa Katarína Bartalská. Deje sa tak na základe spornosti pohľadávok, ktoré si firma voči krízovému centru uplatňuje. Bratislavská charita, ktorú v roku 2002 zakladala Nadácia Markíza spoločne s mestskou časťou Staré Mesto, vlani v máji rozhodnutím súdu vstúpila do likvidácie. Likvidátorom je práve mestská štvrť Bratislavy, ktorá o záchranu jej majetku bojuje na viacerých frontoch.

Plynie odvolacia lehota
Hovorkyňa staromestskej radnice Nora Gubková nateraz verdikt súdu nekomentuje. Bol zverejnený predminulý týždeň v piatok v Obchodnom vestníku. Aktuálne totiž plynie 15-dňová odvolacia lehota. Počas nej sa spoločnosť Vigi Trade môže proti zmietnutiu jej konkurzného návrhu zo stola odvolať. Či firma túto možnosť využije, nie je známe. „Čakáme na stanovisko od klienta a budeme postupovať na základe jeho pokynov,“ odkazuje pre HN advokát Martin Hanáček z Advokátskej kancelárie Hanáček & Hanáčeková, ktorá v obchodnom spore Vig

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.