Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Oceliari žnú zisky, no trh je stále rizikový

Celý sektor ohrozuje geopolitika, trh práce i investičná náročnosť.

Oceliari žnú zisky, no trh je stále rizikový
Zdroj: Reuters

Slovensko je 27. najväčší producentom ocele na svete. Leví podiel na lichotivom umiestnení si medzi sebou delia dva kľúčové oceliarske podniky v tuzemsku – košický U. S. Steel a horehronská skupina Železiarne Podbrezová. Napriek nepriaznivým vyhliadkam z posledných rokov sa slovenským oceliarom v súčasnosti mimoriadne darí. Rok 2017 bol výnimočne silný vďaka viacerým faktorom – celosvetovému rastu cien ocele, oživeniu jej globálnej spotreby a i zásluhou ochranných opatrení v podobe ciel. Tie znamenali elimináciu importu vybraných oceľových produktov do Európy za dumpingové ceny. Nastolený priaznivý trend pokračuje naďalej. „Podmienky na trhu zostávajú dobré a spotreba koncových spracovateľov ocele je stabilná. Počas dlhšieho obdobia sme zaznamenali nižšie objednávky od zákazníkov v dôsledku padajúcich spotových a indexových cien. Napriek tomu však očakávame, že pokračujúci silný dopyt po oceli podporí priaznivé podmienky na trhu aj pri vstupe do roku 2019,“ konštatuje k výhľadu na rok 2018 prezident oceliarskej korporácie U. S. Steel David Burritt. Konkrétne košické oceliarne hlásia za tretí kvartál tohto roka zisk pred úrokmi a zdanením na úrovni vyše 63 miliónov eur. Vlani pritom východoslovenské železiarne vygenerovali jeden z historicky najvyšších ziskov od vstupu americkej korporácie do tamojšej výroby ocele v roku 2000. Čistý zisk spoločnosti U. S. Steel Košice za rok 2017 atakoval sumu 450 m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.