Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Oceliari žnú zisky, no trh je stále rizikový

Celý sektor ohrozuje geopolitika, trh práce i investičná náročnosť.

Oceliari žnú zisky, no trh je stále rizikový
Zdroj: Reuters

Slovensko je 27. najväčší producentom ocele na svete. Leví podiel na lichotivom umiestnení si medzi sebou delia dva kľúčové oceliarske podniky v tuzemsku – košický U. S. Steel a horehronská skupina Železiarne Podbrezová. Napriek nepriaznivým vyhliadkam z posledných rokov sa slovenským oceliarom v súčasnosti mimoriadne darí. Rok 2017 bol výnimočne silný vďaka viacerým faktorom – celosvetovému rastu cien ocele, oživeniu jej globálnej spotreby a i zásluhou ochranných opatrení v podobe ciel. Tie znamenali elimináciu importu vybraných oceľových produktov do Európy za dumpingové ceny. Nastolený priaznivý trend pokračuje naďalej. „Podmienky na trhu zostávajú dobré a spotreba koncových spracovateľov ocele je stabilná. Počas dlhšieho obdobia sme zaznamenali nižšie objednávky od zákazníkov v dôsledku padajúcich spotových a indexových cien. Napriek tomu však očakávame, že pokračujúci silný dopyt po oceli podporí priaznivé podmienky na trhu aj pri vstupe do roku 2019,“ konštatuje k výhľadu na rok 2018 prezident oceliarskej korporácie U. S. Steel David Burritt. Konkrétne košické oceliarne hlásia za tretí kvartál tohto roka zisk pred úrokmi a zdanením na úrovni vyše 63 miliónov eur. Vlani pritom východoslovenské železiarne vygenerovali jeden z historicky najvyšších ziskov od vstupu americkej korporácie do tamojšej výroby ocele v roku 2000. Čistý zisk spoločnosti U. S. Steel Košice za rok 2017 atakoval sumu 450 miliónov eur.


1. Obchodná vojna
Vyhliadky európskych oceliarov na prvý pohľad kazí obchodná politika nastolená administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tá k 1. júnu tohto roka zaviedla 25-percentné clá na dovoz ocele do krajiny a 10-percentná clá na import hliníka. Z pohľadu Európskej únie môže ísť o zlé správy, keďže je druhým najväčším exportérom ocele do zámoria. Reč čísiel však túto obavu vyvracia. Ide totiž iba o päť percent z celkovej produkcie oceliaro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.