Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2018, 00:00

Naše oceliarne sú závislé od Ukrajiny a Ruska

Celý rok bola situácia v oceliarstve priaznivá. V tejto chvíli majú všetci zisky, prečo by zatvárali. Naopak, majú dôvod na úsmevy, vraví v rozhovore pre HN košický obchodník s oceľou a majiteľ Pikaro Trading SE Peter Kamarás.

Naše oceliarne sú závislé od Ukrajiny a Ruska
Zdroj: Reuters

Akým hrozbám čelí v súčasnosti oceliarsky priemysel na Slovensku?
Ekonomiky pracujú na plné obrátky a momentálne sa všetko javí v poriadku. Na horizonte však čaká toľko obrovských nepredpovedateľných vecí, ktoré môžu absolútne zmeniť výhľad oceliarstva za jeden jediný deň. Ak sa niečo stane na Ukrajine, tak všetky východoeurópske huty majú obrovské problémy. Tam sú neustále problémy súvisiace so situáciou, ktorá v oblasti vládne už dlhší čas. Zoberme si napríklad železnice. Nákladné vlaky meškajú, chodia nimi iba zlomky z kontrahovaných objemov. Podmienky na dráhe sa môžu radikálnym spôsobom zostriť v priebehu jedného či dvoch dní.

Čo konkrétne myslíte?
Výnimočný stav zahŕňa okrem iného to, že železnica nespadá pod civilné, ale vojenské velenie. Ak sa armáda rozhodne, že potrebuje vagóny, a to aj tie určené na prevoz železnej rudy, tak ich majú. Prípadný konflikt preto nezlepší situáciu na železnici a ak by došlo v krajnom prípade k eskalácii konfliktu, tak to by znamenalo úplný koniec. Všetky východoeurópske železiarne okrem tej v Srbsku sú závislé od dodávok surovín z Ukrajiny a Ruska. Dnes už v každej z nich pociťujú, že dodávky z týchto regiónov meškajú, prípadne nechodia vôbec. A to je okamžitý problém, ktor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.