Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2019, 00:00

U. S. Steel čaká gigantická investícia

Košické oceliarne už roky trápi gigantický investičný dlh vyše miliardy eur.

U. S. Steel čaká gigantická investícia
Zdroj: TASR

Až 115 miliónov eur na inovatívne technológie, ktoré budú slúžiť na výrobu komponentov pre elektroautá. To je v skratke gigantická investícia spoločnosti U. S. Steel. Nová linka, ktorej vybudovanie ohlásili včera, je pre košickú fabriku historickou investíciou. 

„Linka bude vyrábať vysoko moderné a kvalitné plechy použiteľné pri výrobe elektromobilov alebo zariadení vyrábajúcich elektrickú energiu. Jej ročná kapacita bude približne 100-tisíc ton,“ približuje investíciu prezident U. S. Steel Košice James Bruno. Košické oceliarne tak reagujú na budúci dopyt po tomto druhu ocele. Vďaka novej výrobnej linke zacielia okrem súčasných odberateľov i na úplne nových.

Na odbyt väčšiny z budúcej produkcie linky už majú oceliari podpísaný kontrakt s bližšie nešpecifikovaným strategickým partnerom. „Tieto plechy sa budú používať v budúcnosti pri výrobe elektromobilov. Vďaka požiadavkám našich zákazníkov vieme, že dopyt po elektrotechnických plechoch vzrastie,“ dodáva James. Američania začnú s výstavbou technológie na výrobu elektrotechnických plechov v polovici tohto roka. Jej spustenie do prevádzky sa plánuje koncom roka 2020.


Investícia do zlepšenia výrobných kapacít sa zamestnanosti vo fabrike zásadne nedotkne. Oceliarne aktuálne priamo zamestnávajú spoločne s dcérskymi firmami približne 12-tisíc ľudí. Vláda výstavbu linky investičnými stimulmi nepodporí. „Nedovoľujú to ani európske pravidlá,“ upozornil minister hospodárstva Peter Žiga.


Stávka košických oceliarov na automobilky je podľa Žigu dobrým ťahom. „Vítam investíciu a orientáciu na tento segment priemyslu, lebo vyzerá to tak, že v najbližších rokoch bude práve trend el

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.