Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 00:00 Aktualizované dňa 22.02.2019 o 13:03

Trebišovský park zíva prázdnotou. Aj tak ho kupuje cyperská schránková firma

Na začiatku išlo o výnimočné partnerstvo medzi samosprávou a lokálnym developerom. Neskôr sa ich spoločný biznis preklopil do tvrdého konfliktu s veľkými stratami.

Trebišovský park zíva prázdnotou. Aj tak ho kupuje cyperská schránková firma
Zdroj: archív

Príbeh priemyselného parku v Trebišove je plný kontroverzií aj miliónových žalôb. Jeho majitelia, trebišovskí podnikatelia Róbert Vysoký a Jaroslav Kocák, preto robia po 15 rokoch za krvácajúcou investíciou hrubú čiaru. Ich firma Priemyselný park Trebišov, ktorá vlastní tamojšiu priemyselnú zónu a od roku 2004 ju dlhodobo prenajíma trebišovskej radnici, totiž mení vlastníka. „Problém sme predali. Nový vlastník má s parkom veľké plány. Sám som na ne zvedavý. Prvé, čo musí urobiť, bude dohoda s mestom,“ potvrdzuje pre HN exit z investície aktuálne už bývalý konateľ spoločnosti Priemyselný park Trebišov Jaroslav Kocák.

Novým majiteľom 10-hektárového priemyselného areálu s modernými výrobnými halami je cyperská firma Finvip Limited. Cyperská schránka, ktorej záujmy zastupuje izraelský občan Yehiam „Jack“ Avissar, sa dosiaľ v biznise na Slovensku neangažovala. Jej geograficky najbližšia známa podnikateľská aktivita sa nachádza neďaleko slovensko-ukrajinských hraníc v mestečku Berehove.

S novým konateľom spoločnosti Priemyselný park Trebišov Yehiamom „Jackom“ Avissarom sa HN spojiť nepodarilo. Vlani na jar spoločnosť Finvip vyhrala v Berehove tender ukrajinského štátneho Fondu národného majetku na privatizáciu necelých 51 percent akcií miestnej ťažobnej spoločnosti Keramnadra.


Zostávajúcich 49 percent ukrajinského podniku vlastní už od roku 1994 slovenská zbrojárska spoločnosť Kerametal z Bratislavy. „Je to prvý slovensko-ukrajinský joint venture podnik. Ťaží sa tam nízkohodnotný kaolín na výrobu bieleho cementu. Celá ročná ťažba bane, približne 10-tisíc ton, ide do cemen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.