Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Podnikal s prominentnými menami, teraz uteká pred väzením

Istvána Lahóa, popredného člen mafiánskej skupiny sýkorovcov, poslali súdy za mreže pre krádež kamiónov.

Podnikal s prominentnými menami, teraz uteká pred väzením
Zdroj: HN

Od vlaňajšieho septembra pátra slovenská polícia po vysoko postavenom členovi mafiánskej skupiny sýkorovcov. Maďarský podnikateľ István Lahó, v gangu „sýkoriek“ prezývaný aj Veľký Ištván, pritom v nedávnej minulosti figuroval ako konateľ vo firmách, ktoré v tom isto čase vlastnili a ovládali známe podnikateľské mená s prepojeniami na niekdajšie bezpečnostné zložky štátu či na vrcholovú politiku.

Lahó je v súčasnosti už niekoľko mesiacov na úteku pred dlhoročným pobytom vo väzení. „Pátranie po vami uvedenej osobe v súčasnosti aj naďalej prebieha,“ potvrdzuje pre HN hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Odsúdený za krádež kamiónov
Takzvaná senecká vetva mafiánskeho gangu známeho ako sýkorovci ukradla koncom mája 2006 sedem kamiónov z areálu firmy CD-Trade. Krádež si mali objednať predstavitelia firmy Valder, pretože nevládali splácať lízing košickej spoločnosti Pema Slovakia. Od nej si totiž nákladné vozidlá prenajímali. Ku kuriozitám celého prípadu patrí skutočnosť, že sprostredkovateľom tejto zákazky pre gang „sýkoriek“ bol topoľčiansky podnikateľ Jozef Mišenka. Mišenku však v júli 2010 zavraždili. Nákladiaky neskôr skupina zločincov aj s pomocou takzvaných bielych koní speňažila a peniaze si rozdelila. Súdny znalec škodu vyčíslil na takmer jeden milión eur.

Polícia a detektívna kancelária, ktorú si najala lízingovka z Košíc, niektoré vozidlá zaistili. Kamióny mali falošné evidenčné čísla i zmenené čísla karosérií. Redakcia disponuje rozsudkom Špecializovaného trestného súdu v anonymizovanej forme. Zo zistení HN vyplýva, že

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.