Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Tragédiu v brazílskej bani pocíti aj U. S. Steel

Ceny železnej rudy stúpajú smerom nahor. Dôvodom je ochromenie jedného zo svetových ložísk suroviny.

Tragédiu v brazílskej bani pocíti aj U. S. Steel
Zdroj: TASR

V piatok 25. januára sa v železnorudnej bani Córrego do Feijao ležiacej neďaleko brazílskeho mesta Brumadinho zastavil čas. Pretrhla sa tam totiž priehrada, ktorá slúžila na zadržiavanie odpadu pri dobývaní rudy z útrob zeme. Bahenné more tak zaplavilo časť areálu bane ťažobnej korporácie Vale i priľahlé ľudské obydlia. Doterajšia bilancia tragédie je najmenej 186 mŕtvych a 122 nezvestných ľudí. Tragický prípad z Brazílie pritom mení nielen životy zasiahnutých rodín baníkov, ale aj svetovú ekonomiku.

Zdanlivo nesúvisiaca tragédia z opačného konca zemegule totiž dopadá na európskych oceliarov. V dôsledku nehody v jednom z ťažobných závodov svetového gigantu tak na trhu zrazu chýba okolo 70 miliónov ton železnej rudy. Komoditná burza v Číne, ktorá určuje trend cien surovín na celom svete, preto flexibilne reaguje – železná ruda sa tak od konca januára kontinuálne zdražuje. „Nastal okamžitý nárast cien rudy, ktorý nemusí byť trvalý. Ten však spôsobuje prepad ziskov hlavne pre fabriky, ktoré neprodukujú plechy s vysokou pridanou hodnotou,“ hovorí pre HN košický obchodník s oceľou Peter Kamarás zo spoločnosti Pikaro Trading. Napriek tomu, že vstu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.