Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 00:00

Český milionár chystá s Beljajevom veľkú investíciu. Zaujali ich električky

Český výrobca električiek Inekon ponúka na predaj podiel v čínskej fabrike. Okolo firmy krúži silná česko-slovenská skupina podnikateľov.

Český milionár chystá s Beljajevom veľkú investíciu. Zaujali ich električky
Zdroj: Archív HN

Český výrobca a exportér električiek do celého sveta Inekon Group zápasí od vlaňajška s existenčnými problémami. Tesne pred Vianocami firmu podnikateľa Josefa Hušeka poslal Mestský súd v Prahe do úpadku. Konkurz na jej majetok totiž požaduje spoločnosť Gomanold blízka česko-slovenskej finančnej skupine J&T, ktorá voči strojárskej spoločnosti z Prahy drží v rukách zabezpečenú pohľadávku za takmer štyri milióny eur.


Aktuálne Inekon Group súdu navrhuje, aby jej povolil reštrukturalizáciu. Svoje dlhy chce splatiť rozpredajom časti svojich aktív. „Dlžník je presvedčený, že je v záujme všetkých veriteľov, aby bola reštrukturalizácia ako najvhodnejší spôsob riešenia úpadku dlžníka schválená. Reštrukturalizácia zaistí pre všetkých veriteľov vyššiu mieru uspokojenia ako konkurz,“ uvádza právny zástupca Inekon Group Marek Hejduk. Veritelia si voči firme zo sféry vplyvu Josefa Hušeka uplatňujú pohľadávky v celkovej výške okolo 21,5 milióna eur.


Podiel v čínskej fabrike
Tá preto plánuje predať 17-percentný podiel v čínskej fabrike na výrobu električiek Tong Hao Railway Vehicles v meste Changsha City. Do jej základného imania Česi vložili 10 miliónov dolárov. Ide o spoločný podnik s čínskym štátnym železničným obrom China Railway Signal & Communication, ktorému v elek

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.