Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2019, 00:00

Penta rokuje o letisku v Prahe aj s Číňanmi

Letiskové plány finančnej skupiny počítajú s investíciou vyše 150 miliónov eur.

Penta rokuje o letisku v Prahe aj s Číňanmi
Zdroj: Archív HN

S myšlienkou premeny letiska vzdialeného 25 kilometrov od Prahy sa finančníci z Penty pohrávajú už desať rokov. V súčasnosti ho využíva ich letecká firma Aero Vodochody, ktorá po novom svoj výrobný program stavia na produkcii vlastných vojenských lietadiel. Letiskové plány Penty počítajú s investíciou za vyše 150 miliónov eur. Tá letisko vo Vodochodoch premení na civilné so špecializáciou na nízkonákladové aerolinky a charterové lety. Po dokončení by mohli jeho terminálmi ročne prejsť až tri milióny cestujúcich. Finančníci z Penty aktuálne rokujú s viacerými záujemcami o letiskový projekt.


V hre je vstup strategického partnera i predaj letiska, ktoré pred rokmi skupina vyčlenila z aktív svojej leteckej fabriky. „V prípade letiska nevylučujeme možný vstup strategického partnera, čo je variant, ktorý sme spomínali od samého začiatku, keď sme letisko získali,“ hovorí pre HN český hovorca Penty Ivo Mravinac. Informáciu o možnom predaji letiska čínskemu štátnemu gigantu Citic Group priniesli v utorok české Hospodářské noviny, podľa ktorých sú rokovania v pokročilejšej fáze. Či finančníci zoskupení okolo Mareka Dospivu a Jaroslava Haščáka s Číňanmi vyjednávajú a o akej forme spoločného biznisu, zatiaľ nie je verejne známe. „Tieto informácie vám nepotvrdím. V posledných rokoch sme rokovali s viacerými záujemcami o letisko,“ dopĺňa Mravinac.


Citic preberá biznis skrachovanej CEFC
Letiskový projekt vychádza z predpokladu, že do roku 2030 v Če

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.