Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2019, 00:00

Boj o českého výrobcu vagónov sa vyostruje

Česká spoločnosť Legios Loco odráža na tamojších súdoch návrhy na jej konkurz. V pozadí celého prípadu sa objavujú vplyvné podnikateľské mená z Česka a zo Slovenska.

Boj o českého výrobcu vagónov sa vyostruje
Zdroj: CSG

Jeden z popredných európskych výrobcov nákladných vagónov, česká spoločnosť Legios Loco, odráža na tamojších súdoch návrhy na jej konkurz. Začiatkom marca sa na konkurzný súd v Českých Budějoviciach obrátila pražská firma Car Service Partner. Tá vo svojom návrhu žiadala súd, aby vyhlásil konkurz na majetok popredného európskeho výrobcu nákladných vagónov Legios Loco.


Za Car Service Partner stojí 28-ročný podnikateľ Marek Zurian známy z automobilovej pôžičkovej služby Cash4Car. Jeho firma v tom čase vlastnila voči českej vagónke pohľadávky po lehote splatnosti za vyše 117-tisíc eur. Vagónka, ktorá ročne vyrobí vyše tisíc vagónov a jej tržby presahujú 67 miliónov eur, napokon svoje podlžnosti promptne vyrovnala. Zurianova firma preto svoj návrh stiahla. „Krajský súd v Českých Budějoviciach insolvenčné konanie zastavuje,“ konštatuje vo svojom rozhodnutí samosudca Zdeněk Strnad.


Vagonári však hrozbu definitívne neodvrátili. Proti verdiktu súdu sa totiž odvolal ukrajinský zvárač Serhyi Vartsaryuk, ktorého českú adresu nepozná ani súd ani vagónka Legios Loco. Tá navyše popiera akýkoľvek vzťah s Ukrajincom a jeho údajnú pohľadávku 9 400 eur z júna 2018 za zváračské práce označuje za fiktívnu. „Osoba navrhovateľa nie je spoločnosti vôbec známa a nie je si vedomá toho, že by s touto osobou kedykoľvek v minulosti prišla do akéhokoľvek styku,“ tvrdí vagónka Legios Loco. Celý konkurzný prípad pritom púta pozornosť vďaka jeho po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.