Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.04.2019, 00:00

Miliarda eur. SPP zarobil najviac v našej histórii

Hospodárenie SPP Infrastructure, ktorá zastrešuje aktivity plynárenského koncernu, jednorazovo vylepšili Eustream a SPP-distribúcia.

Miliarda eur. SPP zarobil najviac v našej histórii
Zdroj: TASR

Pred šiestimi rokmi išlo o obchod roka. A odvtedy je z neho najziskovejší biznis v energetike, aký novodobé Slovensko zažíva.

Plynárenský gigant SPP Infrastructure za vlaňajšok vykázal historicky najvyšší zisk spomedzi všetkých firiem na Slovensku od pádu železnej opony – presne 1 005 miliónov eur.

SPP Infrastructure vznikol len v roku 2013, keď vtedajšia vláda Roberta Fica rozdelila pôvodný SPP. Štát si ponechal stratový obchod s plynom.

No vznikla nová spoločnosť SPP Infrastructure, v ktorej drží 49 percent akcií energetický holding českého finančníka Daniela Křetínského EPH spolu s manažérskou kontrolou.

A štát vlastní zvyšných 51 percent. Práve SPP Infrastructure spravuje najziskovejšiu časť plynárenského biznisu na Slovensku. Spravuje napríklad prepravcu plynu Eustream a tečú do nej príjmy vo forme dividend z dcérskych spoločností.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.