Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2019, 00:00

J&T posúva Křetínskému akcie futbalovej Sparty

Akcionárska štruktúra legendárnej českej futbalovej značky sa zásadne zmení. Slovenskí finančníci sa zbavia zhruba polovice svojho terajšieho 90-percentného podielu.

J&T posúva Křetínskému akcie futbalovej Sparty
Zdroj: Peter Mayer

Petr Mach, Alexander Rezeš, Axel Diekmann, finančníci z J&T Jakabovič s Tkáčom a po novom i Daniel Křetínský. Tak sa v novodobej histórii pražského klubu postupne striedali kľúčoví majitelia futbalového klenotu z Česka – Sparty Praha. Už počas jari 2012 sa pritom mala štruktúra akcionárov legendárnej futbalovej značky z Československa zásadne zmeniť. Až 40 percent akcií klubu mal od finančníkov z J&T prebrať vtedajší šéf predstavenstva Sparty a zároveň bývalý topmanažér J&T Daniel Křetínský. I keď ho médiá a športová verejnosť odvtedy označovali za majiteľa Sparty, ústny prísľub futbalových mecenášov sa napokon do finále nedotiahol. Křetínský totiž v klube formálne vlastnil a stále vlastní iba necelú desatinu.

Po siedmich rokoch sa teraz džentlmenská dohoda medzi zakladateľmi J&T a Danielom Křetínským pretaví do reality. Slováci si odkroja zo svojho súčasného 90-percentného podielu takmer polovicu a tú preberie práve energobarón z Energetického a průmyslového holdingu. „Akcionárska štruktúra AC Sparta Praha aktuálne prechádza transformačným procesom, ktorého výsledkom bude, že 50- až 56-percentný podiel v klube bude držať spoločnosť Daniela Křetínského a 44 až 50 percent akcií štruktúra J&T Sport Team ovládaná Ivanom Jakabovičom a rodinou Tkáčovcov,“ povedal pre HN mediálny zástupca zakladateľov J&T Maroš Sýkora.

Z informácií HN vyplýva, že definitíva o výške nového pomeru podielov medzi dlhoročnými akcionármi Sparty zatiaľ nepadla, rokovania o rozdelení majetkového vplyvu v pražskom klube totiž stále prebiehajú. V hre je viacero alternatív vyrovnania medzi Jakabovičovcami s Tkáčovcami a Křetínským

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.