Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2019, 00:00

Muž, ktorý bez ujmy prežil pokus o atentát aj vyšetrovania. Žemba skryto ovládal celé Vysoké Tatry

  • V utorok sa v Poprade konala rozlúčka s podtatranských veľkopodnikateľom Ondrejom Žembom spájaným s aktivitami podsvetia.
  • Žemba bol jednou z posledných veľkých postáv divokých 90. rokov, ktorý ich prežil bez ujmy.
Muž, ktorý bez ujmy prežil pokus o atentát aj vyšetrovania. Žemba skryto ovládal celé Vysoké Tatry
Zdroj: YouTube/Plus 7 dní

V utorok popoludní sa na cintorín v Poprade-Veľkej na chvíľu vrátili divoké 90. roky. Poslednú rozlúčku tam totiž mal podnikateľ Ondrej Žemba označovaný za údajného bossa podtatranského podsvetia. Vzdať hold mu prišli stovky ľudí z rôznych spoločenských vrstiev – od podnikateľských až po tie spájané s nelegálnymi aktivitami. Nechýbali ani „hrubokrkí“ členovia kedysi obávaného podtatranského gangu „žembovcov“.

Príbeh bývalého kulturistu a reprezentanta Československa Ondreja Žembu je z mnohých pohľadov pozoruhodný. Krvavé roky plné vrážd totiž ako jeden z bossov podsvetia na Slovensku prežil napriek chystanému atentátu či policajným vyšetrovaniam prakticky bez ujmy. Kým pri transformácii ekonomiky z centrálne plánovanej na trhovú pracoval ako radová obsluha vlekov na Hrebienku, na prelome milénia už sedel v kresle šéfa a majiteľa jedného z najväčších výrobcov nákladných vagónov v Európe – popradskej Tatravagónky. Jeho cesta na podnikateľský vrchol bola vydláždená kontaktmi na vrcholovú politiku, tajné služby, podsvetie i vraždami osôb z jeho blízkosti.

Boj o vagónku
Klasickým príbehom privatizácie a tvorby domácej kapitálotvornej vrstvy, tak ako ju vo svojich víziách prezen

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.