Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2019, 00:00

Kaviareň v štátnej galérii neplatí za nájom

Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že Slovenská národná galéria sa pri poskytnutí exkluzívnej kaviarne v Esterházyho paláci vyhla zákonným postupom.

Kaviareň v štátnej galérii neplatí za nájom
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Prevádzkovať v cudzích priestorov zabehnutú a zariadenú kaviareň o rozlohe niekoľkých stoviek štvorcových metrov priamo v centre Bratislavy a neplatiť žiadne nájomné? Takto už tri roky funguje spoločnosť Mayard. Tá totiž v Slovenskej národnej galérii priamo v Esterházyho paláci na nábreží Dunaja zastrešuje známu kaviareň Café Berlinka. Realitní makléri oslovení HN pritom tvrdia, že v danej lokalite sa ceny prenájmu pohybujú vo výške približne 25 eur za štvorcový meter plochy na mesiac. Galéria sa tak ročne vzdáva niekoľkých desiatok tisíc eur, ktoré by do svojho rozpočtu získala komerčným prenájmom kaviarne.

Na prípad redakciu HN upozornil zdroj, ktorý si želá ostať v anonymite. Na pochybenia pri spolupráci medzi galériou a súkromníkom pritom poukazuje i protokol štátnych kontrolórov. Neplatiť nájomné umožňuje firme Mayard zmluva o spolupráci z februára 2015, ktorú podpisovala riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá so štatutárom a vtedajším polovičným spolumajiteľom spoločnosti Luxio Rastislavom Pazdernatým.

Pôvodne totiž Café Berlinka prevádzkovala firma Luxio. Jej vtedajší rovnocenní spolumajitelia sa však v marci 2016, pár mesiacov po kontrole Najvyššieho kontrolného úradu v galérii, dohodli na predaji časti podniku. Prevádzka poschodovej kaviarne v historickej budove v centre Bratislavy preto prešla pod novozaloženú firmu Rastislava Pazdernatého – Mayard. Tá zároveň na seba prevzala všetky práva a povinnosti vyplýva

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.