Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2019, 00:00

Firma českého profesora expanduje s plynom na Kubu

Jeden z najväčších dodávateľov propánu a propán-butánu na našom trhu rozbieha spoločný podnik so štátnou rafinériou na Kube.

Firma českého profesora expanduje s plynom na Kubu
Zdroj: Archív HN

Keď pred dvomi rokmi rozbiehal kubánsky štátom kontrolovaný petrochemický gigant Cuba Petróleo Union medzinárodný tender na partnera v distribúcii skvapalneného plynu, málokto očakával víťazstvo Slovákov. Tuzemská spoločnosť Probugas, ktorá na Slovensku dlhodobo patrí k lídrom na trhu s propánom a propán-butánom, však v globálnej konkurencii uspela.

Pod hlavičkou spoločného podniku Cuprogas aktuálne rozbieha biznis s kvapalnými plynmi na Kube. „Spoločnosť plánuje na Kubu dodať a nainštalovať hlavné technické zariadenia, ako plniaci karusel, zásobníky plynu, autá na distribúciu plynu, a zabezpečiť funkčnosť dvoch plniarní propán-butánu v oblastiach Cienfuegos a Camaguey,“ hovorí pre HN obchodný riaditeľ spoločnosti Probugas Ján Vrtoch.

Rozhodol tender

Joint venture podniku Slovákov a Kubáncov predchádzalo niekoľkoročné rokovanie. Definitívnu ponuku na realizáciu projektu plničky a distribúcie LPG v centrálnej časti Kuby Probugas položila na stôl štátnej rafinérie Cuba Petróle Union koncom októbra 2017. Stalo sa tak počas jedného z najväčších multisektorových veľtrhov v Latinskej Amerike Fihav, ktorý sa pravidelne koná na Kube za účasti slovenských firiem.


Počas jeho vlaňajšej edície došlo k podpisu návrhu

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.