Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2019, 00:00

Sankcie proti Kremľu zložili textilku z Kysúc

Výrobca termobielizne z Turzovky spadol do existenčných problémov po tom, čo sa vtedajší šéf Ruských železníc ocitol na sankčnom zozname.

Sankcie proti Kremľu zložili textilku z Kysúc
Zdroj: Reuters

Termooblečenie, ktoré spoločnosť I. Tran preslávilo najviac, šili Kysučania pre celú Európu. Odevy z Turzovky nosili nemeckí poštári, mierové sily OSN i ozbrojené zložky zo Škandinávie. Výrobky slovenských šičiek z Kysúc sa objavovali i v kolekciách svetových odevných značiek ako francúzska Lacoste či rakúska Mammut. Do európskeho zoznamu referencií špičkovej slovenskej textilky spadajú hasiči, mestské polície, armády, súkromné SBS-ky, športové kluby, železnice i justičná stráž.


Posledné roky však textilná fabrika stavila na strategický kontrakt z Ruska, kam každoročne smerovala viac ako polovica jej produkcie. Pre tamojší štátny železničný moloch Rossijskije železnyje dorogi, ktorý zamestnáva milión ľudí, dodávali tisíce kompletov ročne. Príchod protiruských sankcií kvôli ozbrojenému konfliktu na Ukrajine však biznis firmy na východe Európe stopol. Kysucká textilka tak prišla až o tri štvrtiny svojich tržieb a v roku 2017 sa definitívne prepadla do dlhov.

Aktuálne fabrika v konkurze hľadá nového majiteľa. „V konkurze sa podnik predáva ako celok. Textilná výroba v ňom naďalej funguje bez prerušenia počas celého konkurzu. Prevádzka má 60 zamestnancov,“ hovorí pre HN konkurzný

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.