Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2019, 00:00

Plnú kontrolu nad záchrannou službou Falck preberajú Dáni

Multimiliónový biznis dánskej skupiny Falck na Slovensku prináša akcionárom na dividendách každoročne milióny eur.

Plnú kontrolu nad záchrannou službou Falck preberajú Dáni
Zdroj: TASR/Edmund Örzsik

Celosvetovo sa už niekoľko rokov za sebou globálnej záchranárskej jednotke Falck z Dánska nedarí preklopiť svoje hospodárenie do čiernych čísiel. Jej biznisu na Slovensku sa to však netýka. Tuzemská divízia pod hlavičkou spoločnosti Falck SK má totiž pre dánsky holding nálepku kľúčová. Dlhodobo patrí k najziskovejším a najúspešnejším v rámci celej skupiny. Dosiaľ sa Dáni o najväčšiu slovenskú záchranku, ktorá vďaka 107 staniciam pokrýva 39 percent územia krajiny, delili v pomere 51 ku 49. To sa teraz mení.

Od českej spoločnosti KPR Health Invest, za ktorou stojí český podnikateľ Karel Matyska, kupujú tesnú minoritu v strategickej spoločnosti Falck Emergency. „Zmenu akcionárskej štruktúry iniciovala Falck už začiatkom roka 2019, avšak k uzatvoreniu dohody došlo až po niekoľkých mesiacoch,“ potvrdzuje pre HN jednu z najväčších transakcií roka v slovenskom zdravotníctve hovorkyňa skupiny Falck Katarína Načiniaková. Svoj exit zo skupiny Falck v rozhovore pre HN potvrdil i jej minoritný akcionár Karel Matyska. Ani jedna zo strán výšku transakcie nezverejnila.


Akcionárom tečú tučné dividendy
Spoločná firma dánskej skupiny a Matysku Falck Emergency vlastnícky zastrešuje tri tuzemské divízie – záchranku Falck Záchranná, priemyselnú požiarnu ochranu Falck Fire Services a zdravotnú starostlivosť pod hlavičkou Falck Healthcare – a zároveň do nej každoročne prúdia miliónové dividendy. Jej akcionári

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.