Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2019, 00:00

Oceliarsky trh pod tlakom

Drahé emisné povolenky a lacný dovoz nútia U. S. Steel Košice prepúšťať.

Oceliarsky trh pod tlakom
Zdroj: TASR

Január: ohlásenie megainvestície za vyše sto miliónov eur, apríl: štrajková pohotovosť robotníkov kvôli rastu platov, máj: skrátenie pracovného týždňa o jeden deň so 70-percentnou náhradou mzdy, jún: kompromis na zvýšení miezd o 40 eur na osobu, vypnutie jednej z troch vysokých pecí a predaj výroby radiátorov do rúk českej skupiny Boki Group. Tak v skratke vyzeralo prvých šesť mesiacov v oceliarskom gigante U. S. Steel Košice, ktorý spolu so svojimi dcérskymi podnikmi zamestnáva takmer 12-tisíc ľudí.


Najnovšie hutnícky gigant musel pristúpiť k prepusteniu 2 500 zamestnancov v rozpätí nasledujúcich dvoch rokov. „Musíme konať, aby sme ochránili naše podnikanie a zostali konkurencieschopní,“ uviedol prezident U. S. Steel Košice James Bruno. Na hľadanie riešení v európskom oceliarskom priemysle zatlačia i oceliarski odborári z Košíc. Tí oddnes spúšťajú petíciu za zlepšenie podmienok v hutníckom sektore, s ktorou plánujú osloviť aj premiéra Petra Pellegriniho.


„Tento krok U. S. Steelu vníma rezort predovšetkým ako dôsledok aktuálnej situácie na trhu a dovozu lacnej ocele z tretích krajín, ktoré nemusia plni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.