Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2019, 00:00

Firmy chcú štvrtý priechod s Poľskom

Osem hospodárskych komôr zo Slovenska a z Poľska apeluje na premiérov oboch krajín.

Firmy chcú štvrtý priechod s Poľskom
Zdroj: StockExpert

Slovenská hranica s Poľskom meria až 541 kilometrov, ale disponuje iba tromi cestnými priechodmi bez zákazu pre ťažkú nákladnú dopravu. Ak tovarom naložený kamión smeruje z priemyselného parku v Poprade do Poľska, vodiča čaká buď 140 kilometrov dlhá cesta k priechodu Trstená – Chyžné alebo 154 kilometrov opačným smerom na Vyšný Komárnik – Barwinek.


Od roku 2017 je síce v hre i ďalšia možnosť, ale nová cesta v severozápadnom cípe Slovenska v lokalite Skalité – Zwardoň východniarom v biznise s Poliakmi príliš nepomáha. Podobný problém riešia aj naši susedia spoza Tatier. Z poľského mesta Nowy Sacz, jedného z troch administratívnych centier Malopoľského vojvodstva, je to autom do Starej Ľubovne približne 50 kilometrov a do Popradu či Prešova zhruba dvakrát toľko. Pre poľských kamionistov sú však obe mestá vzdialené cez Barwinek alebo Chyžné až 250 a viac kilometrov. Pritom iba Malopoľské vojvodstvo, ktoré susedí s Prešovskou župou, registruje zhruba 2 300 špedičných firiem s flotilou nákladných áut prevyšujúcou číslo 260-tisíc.


Podnikateľské komory z prihraničných regiónov oboch krajín preto prichádzajú s nápadom otvorenia štvrtého hraničného priechodu pre kamiónovú dopravu bez obmedzení v lokalite Kurov – Muszynka. „Toto riešenie problému je z možných alternatív najjednoduchšie, najrých

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.