Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.09.2019, 07:41

Žilinskí autobusári blokujú tender župy na dodávateľa dopravnej služby

„Nech si dopravca stanoví cenu za kilometer služby a tak bude riziko alebo jeho časť znášať aj on, nielen župa ako je tomu doposiaľ,“ hovorí v rozhovore pre HN žilinská županka Erika Jurinová.

Žilinskí autobusári blokujú tender župy na dodávateľa dopravnej služby
Zdroj: Dreamstime

Cez otvorenú súťaž hľadáte dodávateľa pre autobusovú dopravu v kraji. Prečo pristupujete k tomuto kroku?

My sme to vyhodnotili tak, že v zmysle zákona obstarávať musíme, pretože nám končí zmluva zadaná na priamo bez súťaže ešte v roku 2009 bývalým vedením župy. Súťažíme verenú službu v podobe autobusovej dopravy v celom Žilinskom kraji v jeho piatich prirodzených regiónoch – Orava, Kysuce, Liptov, Turiec a Považie.

Čo novým obstarávaním zmeníte oproti minulosti?

Rozdiel medzi parametrami tak, ako boli postavené v podpísaných zmluvách uzatvorených bez verejnej súťaže, a tými súčasnými v obstarávaní je ten, že chceme riziko, ktoré doteraz znáša župa, preniesť viac na dopravcov. Toto sa im pravdepodobne nepáči najviac. Takýmto spôsobom sa súťaží aj v okolitých európskych krajinách – iba v Česku je takto spustených 50 tendrov, funguje to tak v Rakúsku, Francúzsku či Poľsku. Doteraz VÚC-ka preplácala podľa platnej zmluvy dopravcom všetky náklady a zjednodušene povedané celú stratu, ktorú táto služba dopravcovi generuje. Ide o rozdiel medzi nákladmi a tržbami z predaja cestovných lístkov.

Poslankyňa OĽaNO Erika Jurinová
Zdroj: TASR/B. Račko

V čom spočíva zásadná zmena oproti starým kontraktom s autobusármi?

Po novom to chceme nastaviť tak, že nech si dopravca stanoví cenu za kilometer služby a tak bude riziko alebo jeho časť znášať aj on. My sme stanovili na základe analýzy faktúr z posledných rokov predpokladanú hodnotu zákazky, aby sme vedeli,

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.