Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.11.2019, 20:20

Z Demänovskej jaskyne mizne ľad. Ochranári ho vyrábajú umelo

Už dve zimy pomáha slovenským jaskyniarom zasnežovacie zariadenie s tvorbou ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni.

Z Demänovskej jaskyne mizne ľad. Ochranári ho vyrábajú umelo
Zdroj: Peter Mayer

Koncom septembra sa vo Švajčiarskych Alpách konal „pohreb“ ľadovca Pizol. Ten padol za obeť klimatickým zmenám a s nimi spojenému globálnemu otepľovaniu. Od roku 2006 totiž prišiel približne o 80 percent svojho objemu a jeho zánik je neodvratný.

Pamätná doska na Islande zase pripomína ľadovec Okjökull, ktorý ako prvý na svete zmizol v dôsledku otepľovania planéty.

Podobný scenár sa pritom môže zopakovať i na Slovensku. Zmena klímy totiž ohrozuje ľadovú výzdobu Demänovskej ľadovej jaskyne.

Slabé zimy, horúce letá a absencia zrážok typická pre jednotlivé obdobia v roku. Kombinácia týchto nepriaznivých prírodných faktorov sa podpisuje pod postupnú zmenu citlivého ekosystému v zaľadnenej časti jaskyne.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.