Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.12.2019, 00:00

Exsiskári napadli zdravie. Neuspeli

Kontroverzná štvorica hovorí, že transformácia zdravotníckych zariadení v Prešove bola podvodom.

Exsiskári napadli zdravie. Neuspeli
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Fungovali neefektívne, pred sebou tlačili miliónové dlhy, nemali financie na rozvoj. Cestou pre stabilizáciu zdravotníctva spravovaného novovzniknutými krajmi sa preto stal vstup súkromných investorov. Kraje si totiž s nemocnicami zdedenými po štáte nevedeli poradiť.


Poslednú fázu transformácie prevádzkovania troch nemocníc v prešovskej župe – v Humennom, vo Svidníku a Vranove nad Topľou – spochybňuje občianske združenie Prinášame nádej. Za ním stojí okrem iných členov známa štvorica – bývalý dôstojník tajnej služby Ján Feranc, exsiskár Pavol Forisch, podnikateľ Stanislav Žiaran a český biznismen Václav Nedvěd, ktorí dlhodobo vedú spory s humenským mäsokombinátom Mecom z portfólia finančnej skupiny Penta. Feranca, Forischa a Žiarana, ktorí sa netaja tým, že v ich hľadáčiku stojí Penta a jej spolumajiteľ Jaroslav Haščák, v súvislosti s týmito aktivitami obvinila polícia po akcii Hyena z vydierania. Poslední dvaja menovaní sú okrem toho trestne stíhaní i za ďalšie skutky – z drogovej trestnej činnosti a za nedovolené ozbrojovanie.


Cez svoje združenie Prinášame nádej v máji tohto roka podali na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie „o skutočnostiach nasvedčujúcich spáchaniu trestného činu podvodu“. Podľa neho mala byť Prešovskému samosprávnemu kraju spôsobená škoda za obdobie medzi rokmi 2

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.